W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Akt oskarżenia przeciwko bokserowi Dawidowi K. i członkom jego grupy przestępczej

06.07.2016

W dniu dzisiejszym Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej skierował do Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu akt oskarżenia przeciwko 17 członkom zorganizowanej grupy przestępczej

O kierowanie grupą został oskarżony m.in. Dawid K. – znany bokser zawodowy.

Na czym polegał przestępczy proceder

W toku postępowania ustalono, że celem grupy było popełnianie przestępstw związanych z nabywaniem, legalizacją i pomaganiem w zbywaniu pochodzących z przestępstw luksusowych samochodów, głównie marki BMW i Mercedes. Odbywało się to poprzez przerabianie numerów VIN, podrabianie dokumentacji samochodów i ich rejestracji w Wydziałach Komunikacji w Warszawie, Rzeszowie i Lublinie.

Członkowie grupy dopuszczali się również przestępstw przeciwko wiarygodności dokumentów i obrotowi gospodarczemu. Wystawiali oni także i posługiwali się nierzetelnymi fakturami VAT w celu uszczuplenia należności podatkowych w łącznej kwocie nie mniejszej niż 9 milionów 727 tysięcy 435 złotych.

Brudne pieniądze były prane

Kolejnym głównym etapem działalności członków grupy było pranie uzyskanych z przestępstwa pieniędzy. W tym celu pieniądze lokowane były w budowę osiedla domów jednorodzinnych w Warszawie. Środki finansowe były również wielokrotnie przeksięgowywane pomiędzy różnymi rachunkami bankowymi, którymi dysponowały podmioty gospodarcze kontrolowane przez grupę. Następnie były one wypłacane gotówką w bankach i w bankomatach na terenie całego kraju, a w szczególności w Rzeszowie, Warszawie, Krakowie i Katowicach.

Zabezpieczono ponad 5 milionów złotych

W toku śledztwa dokonano zabezpieczenia majątkowego na kwotę 5 milionów złotych. W tym celu ustanowiona została hipoteka przymusowa do kwoty 5 milionów złotych na części budowanych przez grupę przestępczą domów jednorodzinnych w Warszawie. Nadto zabezpieczono kwotę 26 tysięcy 500 złotych i dwa samochody marki Opel Combo i jeden Suzuki Jimy.

Śledztwo w tej sprawie  prowadzone było wspólnie z Wydziałem do Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości Ekonomicznej Zarządu w Rzeszowie i w Tarnobrzegu CBŚP.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

 

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
09.08.2021 10:08 Szczepaniak Adrian
Pierwsza publikacja:
17.06.2021 05:39 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}