W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Akt oskarżenia przeciwko członkom grup przestępczych zajmujących się nielegalnym obrotem paliwami

28.12.2016

Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie skierował do Sądu Okręgowego w Lublinie akt oskarżenia w sprawie działania zorganizowanych grup przestępczych zajmujących się popełnianiem tzw. „przestępstw paliwowych”, podrabianiem dokumentów, a także praniem brudnych pieniędzy.

12 osób zasiądzie na ławie oskarżonych

Grupy działały na terenie całej Polski, głównie w Częstochowie. Śledztwo trwało od 2012 roku. Materiał dowodowy zgromadzono w kilkuset tomach. Skarb Państwa poniósł straty wynikające z niezapłaconego podatku akcyzowego i podatku VAT w wysokości 251 milionów 239 tysięcy 977 złotych.

W sprawie oskarżono 12 osób.  Arturowi S. i Pawłowi B. przedstawiono zarzuty kierowania grupą, prania brudnych pieniędzy oraz oszustw podatkowych związanych z nielegalnym obrotem paliwami. 9 podejrzanym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz przestępstw podatkowych związanych z nielegalnym obrotem paliwami, jak również zarzuty prania brudnych pieniędzy.

Trzech oskarżonych złożyło wniosek o skazanie bez przeprowadzenia rozprawy.

Czym zajmowały się gangi

Śledztwo swoim zakresem obejmuje działanie dwóch grup przestępczych.

Grupa kierowana przez Artura S. działała od 1 kwietnia 2010 roku do 10 marca 2014 roku. Należąca do niego firma w tym okresie była sponsorem  żużlowców Włókniarza Częstochowa. Oskarżony współpracował z dwoma grupami przestępczymi, co do których postępowania prowadziły dwie inne prokuratury: w Zielonej Górze i w Płocku.

Artur S. kupował paliwa, od których na wcześniejszym etapie obrotu nie zapłacono należności podatkowych. Zakup ten był dokumentowany fikcyjnymi fakturami stwarzającymi pozory uiszczenia należności podatkowych, wystawionymi przez tzw. firmy „słupy” . W ewidencji zakupów firmy, którą prowadził oskarżony, ujęto kilka tysięcy takich faktur.

Oskarżony Paweł B. na początku swojej przestępczej działalności współdziałał z Arturem S. Później, dzięki współpracy z obywatelami Łotwy, uniezależnił się od niego. Przestępstwa podatkowe popełniał przy wykorzystaniu mechanizmu tzw. „znikającego podatnika”. Według definicji zawartej w art. 2 Rozporządzenia Komisji Europejskiej (WE) nr 1925/2004: Znikający podatnik oznacza podmiot zarejestrowany na potrzeby podatku VAT, potencjalnie prowadzący działalność z zamiarem dokonania oszustwa podatkowego wobec VAT, który nabywa lub utrzymuje, że nabywa towary lub usługi bez zapłaty podatku VAT, a następnie dokonuje dostawy tych towarów lub usług z naliczeniem kwot podatku VAT, ale nie odprowadza kwot podatku należnego do odpowiednich jednostek władz państwowych.

W trakcie postępowania zainicjowano kilkanaście postepowań kontrolnoskarbowych.

Śledztwo było prowadzone wspólnie z Delegaturą ABW w Lublinie i CBA w Lublinie.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
09.08.2021 13:21 Szczepaniak Adrian
Pierwsza publikacja:
17.06.2021 05:32 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}