W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Akt oskarżenia przeciwko członkom zorganizowanej grupy przestępczej z Pomorza

02.01.2017

Prokurator z Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku skierował do Sądu Okręgowego w Gdańsku akt oskarżenia przeciwko 39. członkom zorganizowanej grupy przestępczej. W sumie zarzucono im popełnienie łącznie 162 przestępstw.    

 

Popełniono liczne przestępstwa

Grupa działała w latach 2011 – 2014 m.in. na terenie województw pomorskiego i kujawsko-pomorskiego. Na jej czele stał Damian W. pseudonim „Wariat”.

Przestępstwa zarzucane aktem oskarżenia to między innymi:

a) uczestniczenie w obrocie środkami odurzającymi i substancjami psychotropowymi postaci marihuany (nie mniej niż 15 kilogramów), amfetaminy (nie mniej niż 12 kilogramów), kokainy (nie mniej niż 0,2 kilograma), mefedronu (nie mniej niż 4 kilogramy), tabletek z zawartością MDMA (nie mniej niż 2 tysiące sztuk) o łącznej wartości nie mniejszej niż 418 tysięcy złotych;

b) uczestniczenie w obrocie prekursorem do produkcji amfetaminy (benzylometyloketon – BMK), w łącznej ilości 7 ton;

c) czerpanie korzyści z uprawiania prostytucji w kwocie nie mniejszej niż 42 tysięcy 800 złotych;

d) pranie brudnych pieniędzy w kwocie nie mniejszej niż 81 tysięcy euro i 7 tysięcy złotych;

e) podpalenie 9 (dziewięciu) samochodów osobowych marki: Audi, BMW, Citroen, Daewoo, Fiat, Mercedes, Volvo, o łącznej wartości 276 tysięcy złotych;

f) wyłudzenie odszkodowania w kwocie 198 tysięcy 528 złotych po uprzednim celowym podpaleniu budynku;

g) zniszczenie elewacji trzech lokali użytkowych (salonów masażu);

h) rozboje z użyciem niebezpiecznych narzędzi i zabór mienia w postaci wyposażenia, pieniędzy, telefonów i sprzętu elektronicznego znajdującego się w lokalach konkurencyjnych agencji towarzyskich;

i) wymuszenia zwrotu wierzytelności i zmuszanie do zapłaty nienależnych świadczeń, za tzw. „ochronę”;

j) pozbawienie wolności dwóch osób ze szczególnym udręczeniem w związku z prowadzonymi porachunkami przestępczymi;

k) oszustwo przy sprzedaży rudy manganu na kwotę 78 tysięcy złotych;

1) nielegalne posiadanie broni palnej;

m) podrabianie i posługiwanie się podrobionymi dokumentami, a także ukrywanie dokumentów innych osób.

Zabezpieczono liczne dowody

W śledztwie ustalono, że najważniejszym obszarem działalności grupy były przestępstwa polegające na obrocie środkami odurzającymi i substancjami psychotropowymi, a także prekursorem do wytwarzania amfetaminy. Ta substancja chemiczna była nielegalnie importowana z Chin, pod pozorem importu legalnych środków powszechnie używanych w farmakologii i kosmetologii. Drugą zasadniczą sferą aktywności oskarżonych było organizowanie i czerpanie korzyści z cudzego nierządu. Członkowie grupy wynajmowali mieszkania na terenie Gdańska, Malborka, Elbląga, Tczewa, które udostępniali kobietom w celu świadczenia usług seksualnych. Organizowali również reklamę internetową i transport do klientów. Oskarżeni inkasowali niemal cały dochód z nielegalnego nierządu.

W toku śledztwa zabezpieczono liczne dowody rzeczowe, w tym między innymi 7 ton benzylometyloketonu, z którego – zdaniem biegłych – można wytworzyć od 6 do 12 ton siarczanu amfetaminy. Zabezpieczono również pistolet maszynowy „Skorpion” wraz z magazynkiem, dwa pistolety maszynowe „PPSz”, strzelbę gładkolufową „Imperator”, pistolet samopowtarzalny „Walther”, a także kilkadziesiąt sztuk różnego rodzaju amunicji.

Oskarżonym grozi kara pozbawienia wolności do 15 lat, kara grzywny, nawiązka w kwocie do 50 tysięcy złotych na cele zapobiegania i zwalczania narkomanii, a także przepadek równowartości korzyści majątkowych uzyskanych z popełnienia przestępstw. Na poczet grożących kar i roszczeń finansowych zabezpieczono mienie oskarżonych o wartości 287 tysięcy złotych.

Śledztwo prowadzili funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Zarząd w Gdańsku, przy wsparciu funkcjonariuszy Urzędu Kontroli Skarbowej w Suwałkach, pod nadzorem prokuratora z Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

 

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
09.08.2021 13:23 Szczepaniak Adrian
Pierwsza publikacja:
17.06.2021 05:32 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}