W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Akt oskarżenia przeciwko sprawcom ataku na sędziego sądu rejonowego

26.01.2024

Prokuratura Okręgowa w Słupsku skierowała do sądu akt oskarżenia w śledztwie dotyczącym ataku na sędziego Sądu Rejonowego w Miastku. Aktem oskarżenia objęto 3 mężczyzn. Dwóch z nich będzie odpowiadać za dokonanie przy użyciu broni palnej czynnej napaści na funkcjonariusza publicznego – sędziego Sądu Rejonowego w Miastku oraz dokonanie podpalenia altany znajdującej się w pobliżu jego domu, co skutkowało pożarem zagrażającym mieniu oraz życiu sędziego i jego rodziny. Trzeci zaś, za pomocnictwo do dokonania wskazanych przestępstw.

grafika paragrafu

Pozostałe zarzuty aktu oskarżenia

Pozostałe zarzucane oskarżonym przestępstwa, a jest ich łączenie kilkanaście, to m.in. posiadanie gazowej broni palnej, wystawianie w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą fikcyjnych rachunków oraz faktur VAT, groźby karalne oraz nękanie za pośrednictwem internetu, złożenie fałszywego oświadczenia we wniosku o zwrot zatrzymanego prawa jazdy utraconego  w wyniku przestępstwa, podrobienie umowy najmu lokalu użytkowego, podpalenie samochodu osobowego na szkodę innej osoby, dokonanie oszustwa ubezpieczeniowego poprzez celowe spowodowanie kolizji drogowej, posiadanie nieznacznej ilości narkotyków oraz wytwarzanie krajanki tytoniowej.

 

Tło zamachu

Do zamachu na sędziego doszło  20 grudnia 2021 r. Polegał on  na oddaniu strzału z broni palnej przez oszklone okno do pomieszczenia mieszkalnego zajmowanego przez sędziego oraz na spowodowaniu niebezpiecznego pożaru na jego posesji poprzez podpalenie przydomowej altany, w której składowano drewno opałowe. Na krótko przed atakiem, jeden z oskarżonych o dokonanie zamachu na sędziego, został przez niego skazany na karę 3 lat pozbawienia wolności m.in. za popełnienie przestępstwa na tle seksualnym.

Dwóch oskarżonych nie było dotychczas karanych, trzeci odpowiadał wcześniej za przestępstwa skarbowe. W śledztwie wobec oskarżonych stosowane były środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania, zmienione następnie na środki wolnościowe w postaci m.in. dozorów Policji, poręczenia majątkowego, zakazu opuszczania kraju oraz zakazu zbliżania się do posesji sędziego.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

{"register":{"columns":[]}}