Akt oskarżenia przeciwko twórcom parabanku działającym w zorganizowanej grupie przestępczej
13.07.2021
Prokuratura Okręgowa w Legnicy skierowała do Sądu Okręgowego w Legnicy akt oskarżenia przeciwko 7 osobom, w tym 5 członkom zorganizowanej grupy przestępczej, którzy przy pomocy parabanku popełniali oszustwa na szkodę banków oraz osób fizycznych, chcących uzyskać kredyty.
Fałszerstwa parabanku
Postępowanie karne w tej sprawie wszczęto na podstawie zawiadomienia Komisji Nadzoru Finansowego w Warszawie dotyczącego działalności parabanku Compass Money sp. z o.o. z siedzibą w Legnicy, który w latach 2014-2017 prowadził działalność polegającą na pośrednictwie kredytowym. Spółka ta oferowała osobom zadłużonym lub nieposiadającym zdolności kredytowej uzyskanie atrakcyjnych ofert kredytowych o niskim oprocentowaniu oraz kredytów konsolidacyjnych.
Kredyty te były pozyskiwane dzięki podejmowaniu przez pracowników Compass Money szeregu nielegalnych działań, polegających m.in. na przedstawianiu bankom podrobionej dokumentacji. W efekcie uzyskiwano kwoty, które znacznie przekraczały zdolność kredytową danej osoby lub jej potrzeby związane z konsolidacją kredytów.
Mechanizm oszustwa
Część nadwyżki spółka pobierała w formie prowizji. Następnie jej pracownicy nakłaniali kredytobiorców, by kupili obligacje spółki lub złożyli w niej depozyty. Równocześnie wprowadzali ich w błąd twierdząc, że kredyt zaciągnięty w banku będzie w całości finansowany z oprocentowania depozytów lub zysków z obligacji, które rzekomo miały sięgać nawet kilkudziesięciu procent w skali roku.
W rzeczywistości system ten opierał się o strukturę piramidy finansowej. Środków kolejnych klientów używano do regulowania zobowiązań poprzednich oraz udzielania lichwiarskich pożyczek. Na przełomie maja i czerwca 2017 roku spółka zaprzestała regulowania kredytów bankowych swoich klientów oraz wypłat zysków z depozytów i obligacji.
138 pokrzywdzonych na 26 mln zł
Skierowany do sądu akt oskarżenia objął kierującego zorganizowaną grupą przestępczą prokurenta spółki Compass Money – Kamila M., jej prezesa zarządu Krzysztofa P., pracownice Iwonę D., Irenę W. i Magdalenę B., doradcę kredytowego Magdalenę K.-M., a także pracownicę jednego z pokrzywdzonych banków – Elżbietę M.
Oskarżeni doprowadzili do pokrzywdzenia 20 banków i instytucji finansowo-kredytowych oraz 118 osób fizycznych. Łączna wysokość wyrządzonych przez nich szkód wyniosła ponad 26 mln złotych.
Poza zarzutami udziału lub kierowania zorganizowaną grupą przestępczą oskarżonym zarzuca się również m.in. oszustwa dotyczące rozporządzania mieniem znacznej wartości, podrabianie dokumentów, prowadzenia działalności bez zezwolenia oraz wyemitowanie obligacji niezgodnie z przepisami ustawy o obligacjach.
Z popełnianych przestępstw podejrzani uczynili sobie stałe źródło dochodu.
Zarzucane oskarżonym czyny zagrożone są karą nawet do 15 lat pozbawienia wolności.
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa
- Ostatnia modyfikacja:
- 10.08.2021 09:39 Nadolny Damian
- Pierwsza publikacja:
- 10.08.2021 09:39 Nadolny Damian