Akt oskarżenia w sprawie fałszywych alarmów bombowych
25.06.2018
Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Wrzeszcz w Gdańsku skierowała do Sądu Rejonowego Gdańsk–Południe w Gdańsku akt oskarżenia przeciwko Jackowi P. Został on oskarżony o udzielenie innej osobie pomocy do fałszywego zawiadomienia o podłożeniu ładunku wybuchowego w budynku Sądu Okręgowego w Gdańsku oraz Sądu Rejonowego Gdańsk-Południe.
Oskarżonemu zarzucono popełnienie dwóch przestępstw z art. 18 par. 3 kodeksu karnego w związku z art. 224a kodeksu karnego w zbiegu z art. 239 par. 1 kodeksu karnego w związku z art. 11 par. 2 kodeksu karnego.
Alarmy miały uniemożliwić rozpoczęcie przewodu sądowego
W toku śledztwa ustalono, że 5 października 2017 roku nieustalona osoba dwukrotnie telefonicznie powiadomiła o podłożeniu ładunku wybuchowego na terenie budynku Sądu Okręgowego w Gdańsku.
Ewakuowano osoby przebywające na terenie budynku Sądu, który następnie został przeszukany przez funkcjonariuszy Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku. W trakcie tych czynności nie ujawniono materiałów i urządzeń wybuchowych, jak również substancji pirotechnicznych.
Informacje o podłożeniu ładunków wybuchowych okazały się fałszywe i, jak ustalono, miały na celu nie dopuszczenie do rozpoczęcia przewodu sądowego w jednej z zaplanowanych na ten dzień rozpraw.
Oskarżonemu grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności
W wyniku przeprowadzonych czynności ustalono, że połączenia zostały wykonane z telefonu udostępnionego przez Jacka P.
Przesłuchany w charakterze podejrzanego Jacek P. przyznał się do popełnienia zarzuconych mu czynów.
Na wniosek prokuratora wobec podejrzanego stosowany jest środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.
Przestępstwa zarzucone Jackowi P. zagrożone są karą do 8 lat pozbawienia wolności.
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa
- Ostatnia modyfikacja:
- 11.08.2021 11:50 Szczepaniak Adrian
- Pierwsza publikacja:
- 17.06.2021 04:29 administrator gov.pl