W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Akt oskarżenia w sprawie oszustwa na szkodę ponad 600 osób w związku z zakupem kryptowaluty Bitcoin

30.10.2024

Prokurator z podkarpackiego pionu PZ PK w dniu 30 października 2024 r. skierował do Sądu Okręgowego w Rzeszowie akt oskarżenia w sprawie PK VI WZ Ds. 17.2020 przeciwko Niko M., obywatelowi Gruzji i Liubov D., obywatelce Ukrainy. Oskarżonym zarzucono udział w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnianie oszustw internetowych związanych z oferowaniem zakupu kryptowaluty Bitcoin za pośrednictwem platform internetowych oraz prania brudnych pieniędzy (art. 258 § 1 kk, art. 286 § 1 kk, art. 299 § 1 i 5 kk).

bitcoin2

Akt oskarżenia jest efektem śledztwa prowadzonego przez zespół powołany Zarządzeniem Zastępcy Prokuratora Generalnego do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji z dnia 6 września 2023 r. nr 20/23 złożony z prokuratorów podkarpackiego pionu PZ PK oraz funkcjonariuszy Zarządu w Rzeszowie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.


Zarzuty 

Oskarżonym zarzucono udział w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu doprowadzanie ponad 600 pokrzywdzonych do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie ponad 40 mln zł, przy wykorzystaniu sieci Internet. Wymienieni wprowadzali pokrzywdzonych w błąd, w szczególności co do możliwości osiągnięcia zysku z inwestycji finansowych związanych z oferowaniem zakupu kryptowaluty Bitcoin za pośrednictwem fałszywych platform inwestycyjnych o nazwach aspenholding.com, olympusmarkets.com, lvgrowmarkets.com oraz gorisemarkets.com. Nadto oskarżonym zarzucono popełnienie przestępstwa prania brudnych pieniędzy polegającego na udaremnieniu lub znacznym utrudnieniu stwierdzenia przestępczego pochodzenia, miejsca umieszczenia, wykrycia, zajęcia albo orzeczenia przepadku środków płatniczych pochodzących z wyżej opisanego procederu.


Mechanizm działania oskarżonych 

Działanie oskarżonych polegało na stworzeniu „zaplecza technicznego” - call center przeznaczonego do komunikacji z pokrzywdzonymi i nakłanianiu ich przez tzw. doradców, konsultantów lub opiekunów konta do instalacji programu do zdalnej obsługi ich komputera. Uzyskanie dostępu do kont bankowych pokrzywdzonych pozwalało na zdalne dokonywanie operacji na komputerach. W ten sposób dokonano szeregu operacji finansowych przy użyciu zagranicznych kantorów internetowych oraz giełd inwestycyjnych.

W procederze wykorzystano metody maskowania oraz anonimizacji adresów IP, jak również mechanizm tzw. spoofing’u, polegający na podszyciu się przez sprawców pod podmiot inicjujący połączenie nie mający związku ze sprawą. Wykorzystywane były również tzw. simbox’y, czyli urządzenia wykorzystujące infrastrukturę telekomunikacyjną do anonimizacji połączeń telefonicznych.

Pieniądze uzyskane z rachunków pokrzywdzonych, przekazywane były przelewami natychmiastowymi (np. Elixir) na rachunki innych osób fizycznych, bądź bezpośrednio przelewami internetowymi na rzecz giełd lub kantorów umożliwiających wymianę waluty rynkowej na kryptowalutę. W czynnościach tych wykorzystywano dane kart bankowych wydanych do rachunku bankowego, tj. numer karty, data ważności, kod CVV/CVC, które to informacje uzyskiwano od pokrzywdzonych pod pretekstem weryfikacji danych dla celów założenia konta na platformie. 

Oskarżeni w celu anonimizacji transferu środków finansowych korzystali również z tzw. mikserów kryptowalut, które uniemożliwiały analizę przepływu tych środków i docelowego miejsca ich transferu.
Sprawcy wykorzystywali techniki manipulacyjne by osiągnąć cel finansowy kosztem pokrzywdzonych.


Zagrożenie karą 

Oskarżonym grozi kara pozbawienia wolności w maksymalnym wymiarze do lat 20.


prok. Katarzyna Calów-Jaszewska
Dział Prasowy
Prokuratury Krajowej

{"register":{"columns":[]}}