W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Akt oskarżenia w sprawie prania pieniędzy pochodzących z przestępstw wyłudzenia „na policjanta”

28.09.2021

Prokuratura Regionalna w Gdańsku w dniu 21 września 2021 roku skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko sprawcom zajmującym się wyłudzeniami m.in. metodą „na policjanta” oraz praniem pieniędzy pochodzących z przestępstw.

toga prokuratorska

Fałszywy funkcjonariusz CBŚP

Aktem oskarżenia objęto 6 oskarżonych, którym zarzucono popełnienie przestępstw prania pieniędzy pochodzących z wyłudzenia środków od osoby starszej tzw. metodą na policjanta – w tym przypadku funkcjonariusza CBŚP – a także pochodzących z oszustwa na szkodę zagranicznej firmy, której podstawiono fałszywy rachunek do zapłaty za usługi świadczone przez kontrahenta. Zarzuty wobec dwóch oskarżonych dotyczą ponadto udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

Mechanizm przestępczego działania

Akt oskarżenia jest wynikiem obszernego śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Regionalną w Gdańsku dotyczącego oszustw w fikcyjnych sklepach internetowych oraz oszustw metodą „na policjanta”.

Oskarżeni to zarówno osoby zakładające rachunki bankowe, które następnie wykorzystywano do prania pieniędzy, jak też osoby werbujące do udziału  w procederze prania pieniędzy oraz zajmujące się odbiorem środków po ich legalizacji.  

W toku śledztwa ustalono, że środki pochodzące z przestępstwa w pierwszej kolejności transferowano na rachunki bankowe założone na tzw. słupów. Były to osoby, które znajdowały się w trudnej sytuacji finansowej i w zamian za drobną korzyść majątkową zakładały rachunki bankowe, które następnie służyły do popełnienia przestępstwa. Całość dokumentów dotyczących tych rachunków, w tym hasła dostępu drogą elektroniczną, „słupy” przekazywały osobom, które zajmowały się legalizacją środków. Następnie pieniądze przelewane były na rachunek kantoru wymiany walut, gdzie dokonywano ich przewalutowania na euro. Pieniądze w tej walucie przekazywano później organizatorom procederu poza siedzibą kantoru.

Zagrożenie surową karą

Czyny zarzucone oskarżonym kwalifikowane są z art.  299 § 1 i 5 kk w zw. z art. 12 §1 kk i art. 65 §1 kk oraz z art. 258 § 1 kk.

Oznacza to, że grozi im do 15 lat pozbawienia wolności.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

{"register":{"columns":[]}}