W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Akt oskarżenia w sprawie wyłudzenia ponad 7 milionów złotych

14.06.2018

Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy 12 czerwca 2018 roku skierowała do Sądu Okręgowego w Bydgoszczy akt oskarżenia przeciwko dwóm kobietom: Renacie G. i Elżbiecie G. Odpowiedzą one za oszustwo znacznej wartości

Co zarzucono dwóm podejrzanym

Prokurator zarzucił Renacie G., że przez 11 lat – od 2006 do 2017 roku – wykorzystując zajmowane przez siebie stanowisko głównej księgowej w Pałuckim Centrum Zdrowia w Żninie, doprowadziła tę jednostkę do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w łącznej kwocie 7 milionów 74 tysięcy 256 złotych. Chodzi o przestępstwo oszustwa znacznej wartości (art. 286 par. 1 kodeksu karnego w związku z art. 294 par. 1 kodeksu karnego w związku z art. 12 kodeksu karnego.

Przy popełnianiu tego przestępstwa współdziałała z nią pracownica szpitala Elżbieta G., która również zasiądzie na ławie oskarżonych.

Jaki był mechanizm przestępczego działania

Ujawniony w toku prowadzonego śledztwa mechanizm przestępczego działania polegał na cyklicznym wprowadzaniu przez oskarżoną kierowników placówki medycznej w błąd, co do rzeczywistych adresatów zlecanych w elektronicznym systemie księgowym przelewów bankowych. Umożliwiało jej to przekazywanie na prywatne rachunki – zarówno swój, jak i Elżbiety G. – środków finansowych przeznaczonych pierwotnie na działalność jednostki. Korzystając ze swojej wiedzy specjalistycznej główna księgowa podejmowała następnie działania mające na celu zatarcie przestępczej działalności, poprzez manipulowanie dokumentacją finansowo-księgową. W tym celu oskarżona między innymi tworzyła wydruki wyciągów, w których pomijała „nielegalne” przelewy, czy przygotowywała nierzetelne wewnętrzne dokumenty księgowe.

Majątek sprawców został zabezpieczony

Obie podejrzane przyznały się do popełnienia zarzuconego im przestępstwa. Wniosły one o zastosowanie wobec nich instytucji dobrowolnego poddania się karze, której elementem będzie, obok kary pozbawienia wolności, także zobowiązanie do naprawienia na rzecz pokrzywdzonego podmiotu wyrządzonej przestępstwem szkody.

Z uwagi na charakter sprawy prokurator zabezpieczył na poczet przyszłych kar i środków o charakterze majątkowym mienie w łącznej kwocie około 1 milionów złotych. Zabezpieczeniem objęto między innymi środki finansowe, sprzęt RTV, samochód osobowy oraz nieruchomości oskarżonej Renaty G., ustanawiając na nich tzw. hipoteki przymusowe.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
11.08.2021 10:55 Szczepaniak Adrian
Pierwsza publikacja:
17.06.2021 04:31 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}