Akt oskarżenia w sprawie zabójstwa 17 – letniej Iwony Cygan
01.12.2017
Dzisiaj (1 grudnia 2017 r.) prokurator Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie skierował akt oskarżenia w sprawie zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem 17 - letniej Iwony Cygan.
Akt oskarżenia przeciwko Pawłowi K. i innym oskarżonym został wniesiony do Sądu Okręgowego w Tarnowie. Oprócz oskarżonych o zabójstwo Pawła K. i jego ojca Józefa K., na ławie oskarżonych w tej sprawie zasiądzie 15 innych oskarżonych, w tym 14 byłych i obecnych funkcjonariuszy Policji.
Okoliczności zabójstwa i zmowa milczenia
Do zabójstwa Iwony Cygan doszło w nocy z 13 na 14 sierpnia 1998 roku. 14 sierpnia 1998 roku około południa ciało dziewczyny zostało znalezione w Łęce Szczucińskiej przy wale Wisły niedaleko drogi na Warszawę. Zwłoki znalazł przypadkowy mężczyzna, który na tych łąkach wypasał krowy. Sekcja zwłok wskazała jako przyczynę śmierci uduszenie. Ponieważ bezpośrednio po zabójstwie nie udało się ustalić sprawcy, śledztwo po pewnym czasie zostało umorzone. Sprawa pozostawała jednak w zainteresowaniu prokuratury i Policji.
Bezprawne działania oskarżonych obecnie funkcjonariuszy Policji i zmowa milczenia w lokalnym społeczeństwie skutkowały niewykryciem sprawców zabójstwa przez prawie 19 lat. Dopiero intensywne działania podjęte pod koniec ubiegłego roku przez Małopolski Wydział Zamiejscowy Prokuratury Krajowej i policjantów Archiwum X z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie doprowadziły do przełamania tej zmowy.
Zarzuty po 19 latach od zabójstwa
Wspomniane działania pozwoliły na ogłoszenie Pawłowi K. zarzutu zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem Iwony C (art. 148 par. 1 kodeksu karnego). Do ich ogłoszenia podejrzanemu doszło 17 maja 2017 roku, a więc dopiero po prawie 19 latach od dokonania zbrodni.
Zarzut współsprawstwa w popełnieniu tego zabójstwa usłyszał również Józef K. – ojciec podejrzanego Pawła K. (art. 148 par. 1 kodeksu karnego).
W sprawie tej zarzuty usłyszała również Renata G. – D. – koleżanka zamordowanej Iwony Cygan. Prokurator zarzucił jej popełnienie czterech przestępstw składania fałszywych zeznań (art. 233 par. 1 kodeksu karnego).
W sumie w sprawie tej prokuratorskie zarzuty usłyszało 18 podejrzanych. Byłym i obecnym funkcjonariuszom Policji prokurator zarzucił nadużycie uprawnień lub niedopełnienie obowiązków przez funkcjonariusza publicznego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej oraz poplecznictwo, czyli utrudnianie postępowania karnego (art. 231 par. 2 kodeksu karnego w związku z art. 231 par. 1 kodeksu karnego i art. 239 par. 1 kodeksu karnego w związku z art. 11 par. 2 kodeksu karnego).
Jeden z funkcjonariuszy Policji dobrowolnie poddał się karze uzgodnionej z prokuratorem. Sąd Rejonowy w Dąbrowie Tarnowskiej uwzględnił ten wniosek i wymierzył mu karę 11 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres próby wynoszący 2 lata oraz karę grzywny w wysokości 3 tysięcy złotych.
O sprawie zabójstwa Iwony Cygan pisaliśmy również tutaj:
Eksperyment procesowy w sprawie zabójstwa sprzed lat
Prokuratorzy są coraz bliżej wyjaśnienia sprawy zabójstwa sprzed lat
Ekstradycja do Polski podejrzanego o zabójstwo sprzed 19 lat
Zarzuty dla Pawła K. za zabójstwo sprzed 19 lat
Zarzuty i areszty dla funkcjonariuszy Policji w sprawie zabójstwa Iwony Cygan
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa
- Ostatnia modyfikacja:
- 10.08.2021 11:37 Szczepaniak Adrian
- Pierwsza publikacja:
- 17.06.2021 05:05 administrator gov.pl