W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Akt oskarżenia w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej, która dokonując obrotu złotem wyłudziła podatek VAT w kwocie prawie 50 milionów złotych

15.07.2019

Prokurator Zachodniopomorskiego Wydziału do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie 26 czerwca 2019 roku skierował akt oskarżenia wobec dziewięciu osób, którym zarzucił łącznie popełnienie dwudziestu przestępstw w tym m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wyłudzenia podatku Vat i prania brudnych pieniędzy.

Zakres zarzutów

Prokurator Zachodniopomorskiego Wydziału do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie oskarżył ich m.in. o udział w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowany z art. 258 par. 1 kodeksu karnego oraz o przestępstwa skarbowe.

Oskarżonym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Działali w latach 2013 – 2016

W toku postępowania prokurator Zachodniopomorskiego Wydziału do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie ustalił, że zorganizowana grupa przestępcza działała w okresie od sierpnia  2013 roku do lipca 2016 roku na terenie Legnicy, Głogowa, Wrocławia i innych miejscowości na terenie kraju, oraz w Czechach i Niemczech. Grupa zajmowała się wyłudzaniem podatku VAT.

Dokonali obrotu metalami szlachetnymi o wartości 260 milionów złotych

Oskarżeni wykorzystali mechanizm wewnątrzwspólnotowej dostawy oraz wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów pomiędzy różnymi krajami Unii Europejskiej, dokonując nabycia towarów w cenie netto i sprzedając w cenie brutto, bez uiszczenia należności publicznoprawnych. W ten sposób sprawcy obrócili towarem o wartości ponad 260 mln zł, w postaci granulatu srebra, złota i platyny. Oskarżeni uzyskali korzyść majątkową w kwocie 48 mln zł stanowiącej różnicę pomiędzy ceną zakupu a sprzedaży.  W celu skutecznego uniknięcia kontroli podatkowych w ramach „karuzeli VAT” stworzyli 31 firm na terenie Polski, Czech i Niemiec. Towar nabywany był w hutach w Polsce, Niemczech i Austrii.

Prokurator zabezpieczył mienie o wartości 4,8 miliona złotych

W toku śledztwa prokurator dokonał zabezpieczenia mienia o wartości 4,8 miliona złotych, w tym udziały w spółkach, środki pieniężne, luksusowe samochody, nieruchomości oraz 111 sztuk złotej biżuterii o wadze blisko 10 kg i wartości ponad 1,5 miliona złotych. W toku śledztwa zastosowano instytucję blokady środków na rachunkach bankowych.

Śledztwo prowadzone było przez Zarząd w Szczecinie Centralnego Biura Śledczego Policji.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
13.08.2021 12:47 Kolasiński Piotr
Pierwsza publikacja:
17.06.2021 03:29 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}