W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Akt oskarżenia w związku z wybuchem, do którego doszło w mieszkaniu przy ulicy Przemysłowej w Łodzi

15.11.2018

Prokuratura Rejonowa Łódź – Bałuty skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko 40 – letniemu mężczyźnie oskarżając go o narażenie osób przebywających w mieszkaniu przy ulicy Przemysłowej w Łodzi, w którym doszło do wybuchu, na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia i zdrowia oraz spowodowanie obrażeń ciała u czterech interweniujących policjantów i strażaków. Ponadto, mężczyzna oskarżony jest o wytwarzanie substancji wybuchowej i posiadanie amunicji bez wymaganego zezwolenia.

Aktem oskarżenia objęty został także inny 40 – latek, którego zarzuty związane są z produkcją bez wymaganego zezwolenia substancji wybuchowej i z posiadaniem amunicji.

Ustalenia śledztwa

Jak wynika z dokonanych ustaleń, w dniu 15 grudnia 2017 roku policjanci otrzymali zgłoszenie od lokatora jednego z mieszkań przy ulicy Przemysłowej w Łodzi, który poinformował ich, że jego sąsiadka doznała urazu i od kilku dni pozostaje zamknięta w swoim mieszkaniu. Przybyli na miejsce funkcjonariusze policji i strażacy przez uchylone okno dostali się do mieszkania, w którym zastali leżącą na podłodze kobietę. Oświadczyła ona policjantom, iż kilka dni temu uszkodziła sobie bark i od tego czasu nie może wstać. Kobieta poprosiła funkcjonariuszy o odnalezienie telefonu, dokumentów oraz lekarstw. Gdy ci udali się do drugiego pokoju zauważyli poustawiane na segmencie metalowe pojemniczki.  Były one zamknięte i nie można było dostrzec co jest w środku. Uwagę funkcjonariuszy zwrócił również stojący na parapecie wazonik wypełniony substancją przypominającą cement. Takie same przedmioty ujawniono na balkonie. Z relacji kobiety wynikało, iż pojemniki należą do jej syna.

W wyniku eksplozji doznali poważnych obrażeń ciała

W pewnym momencie, gdy jeden z funkcjonariuszy policji podniósł stojący na parapecie wazonik doszło do eksplozji. W wyniku wybuchu obrażeń doznał policjant, policjantka oraz dwóch strażaków. W przypadku policjanta są to w szczególności poważne urazy lewej ręki i wzroku, które w ocenie biegłego stanowią ciężki uszczerbek na zdrowiu. Tak samo zakwalifikowane zostały obrażenia, do których doszło u interweniującego strażaka – dotyczą one głowy, klatki piersiowej, kończyn dolnych, słuchu, a zwłaszcza wzroku. Pozostałe dwie osoby doznały obrażeń, które naruszyły czynności narządów ciała na czas powyżej 7 dni.

Zabezpieczono znaczne ilości śrutu strzelniczego

W następstwie zdarzenia na miejsce przybyły liczne jednostki policji. W toku przeprowadzonego przeszukania w mieszkaniu ujawniono znaczne ilości śrutu strzelniczego, wypełnionego substancją koloru bordowego. Część znajdowała się w leżących na oknie płatach styropianu. Ponadto, zabezpieczono 54 pojemniki  z tworzywa sztucznego z zawartością śrucin. W lokalu znajdowały się także pojemniki z substancjami o różnej konsystencji.

Produkowali pociski śrutowe

W wyniku dalszych czynności ustalono, iż w mieszkaniu kobiety do niedawna przebywał jej 40 – letni syn, który zajmował się wypełnianiem pocisków śrutowych substancjami wybuchowymi, a następnie zabezpieczał je lakiem. Tak przygotowywane pociski miał następnie przekazywać swojemu koledze, który z kolei  je sprzedawał. Jak się okazało, mężczyzna ten udostępnił także 40 – latkowi pomieszczenia na terenie dzielnicy Łódź – Bałuty, w których wspólnie zajmowali się produkcją pocisków śrutowych. Podczas przeszukania wskazanego budynku funkcjonariusze ujawnili różnego rodzaju substancje chemiczne. Znaleziono tam także przyrządy w postaci okularów ochronnych, szklanek, łyżeczek, pojemników i kubków ze znajdującymi się śladami bordowej substancji.

Zatrzymania sprawców

40 – latek został zatrzymany. Usłyszał zarzuty narażenia osób znajdujących się w mieszkaniu przy ulicy Przemysłowej na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia i zdrowia oraz spowodowanie u czwórki interweniujących funkcjonariuszy obrażeń ciała.

Ponadto, podejrzany jest o wytwarzanie substancji wybuchowej i posiadanie amunicji bez wymaganego zezwolenia.  W dniu 17 grudnia 2017 roku funkcjonariusze zatrzymali również drugiego z mężczyzn. W wyniku przeszukania jego mieszkania ujawniono między innymi pistolet na śrut, skorupę granatu wraz z mechanizmem zapalnika, lufy do broni, dwie wiatrówki oraz 8 metalowych pudełek z zawartością śrutu i substancji chemicznej.

Opinia biegłego

Jak wynika z opinii biegłego z zakresu badań chemicznych produkowana substancja, którą następnie wykorzystywano do produkcji pocisków śrutowych, jest materiałem wybuchowym, który jest bardzo wrażliwy na wstrząsy, uderzenia mechaniczne, iskry elektryczne a nawet zwykły dotyk.

Zastosowane środki zapobiegawcze

Zatrzymany jako pierwszy 40 – latek podał, że wyprodukowane za wynagrodzeniem pociski przekazywał współoskarżonemu, który następnie sprzedawał je, głównie za pośrednictwem Internetu. Znajduje to także potwierdzenie w przeprowadzonej ekspertyzie informatycznej. Wobec obu mężczyzn, na wniosek prokuratora, sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
12.08.2021 10:47 Szczepaniak Adrian
Pierwsza publikacja:
17.06.2021 04:01 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}