Akt oskarżenia wobec grupy przestępczej wyłudzającej VAT
15.07.2020
Prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach (30 czerwca 2020 roku) skierował do Sądu Okręgowego w Bydgoszczy akt oskarżenia przeciwko 11 osobom oskarżonym o udział w zorganizowanej grupie przestępczej popełniającej przestępstwa skarbowe związane z wyłudzeniem VAT.
Zakres zarzutów
Prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach zarzucił oskarżonym udział w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane z art. 258 par. 1 kodeksu karnego, pranie brudnych pieniędzy kwalifikowane z art. 299 par. 1 i 5 kk, oszustwa co do mienia oraz przestępstwa skarbowych.
Czyny zarzucane oskarżonym zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności.
Karuzelowy obrót towarami
W toku postępowania prokurator ustalił, że oskarżeni – członkowie zorganizowanej grupy przestępczej, działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej i czyniąc sobie z popełniania przestępstw stałe źródło dochodu, dopuszczali się przestępstw oraz przestępstw skarbowych związanych z fikcyjnym, karuzelowym obrotem różnymi wyrobami, w tym przede wszystkim granulatem i złomem złota oraz innym metalami szlachetnymi. Grupa działała w latach 2012-2013.
Mechanizm działania
Przestępczy proceder polegał na dokonywaniu fikcyjnych wewnątrzwspólnotowych nabyć i dostaw towarów, w celu wyłudzenia zwrotu podatku VAT. Polegało to na wprowadzaniu do obrotu handlowego – za pośrednictwem fikcyjnie zakładanych podmiotów gospodarczych – srebra oraz złota niewiadomego pochodzenia.
Modus operandi
Przyjęty przez sprawców modus operandi, pozornie skomplikowany, w rzeczywistości był bardzo prosty. Polegał on na zakupieniu określonej ilości towaru z „szarej strefy”, bez faktury – w cenie „netto” – a więc bez podatku VAT. Dalszym etapem była sprzedaż tego towaru dużemu podmiotowi funkcjonującemu na rynku, ale już z fakturą, na której wykazany jest podatek VAT w wysokości 23%. Dokonanie zapłaty za taką fakturę przez kontrahenta powodowało, że sprawcy bezpodstawnie uzyskiwali, oprócz zapłaty za towar netto, również mienie Skarbu Państwa w wysokości odpowiadającej kwocie podatku VAT na fakturze. Po uzyskaniu płatności za tę fakturę, sprawcy pozyskiwali z kolei fikcyjne „faktury kosztowe”. Pozyskanie tych faktur „legalizowało” bowiem nabyty, a niezaewidencjonowany kruszec oraz służyło do bezpodstawnego uzyskania zwrotu podatku VAT.
Uszczuplenia podatku VAT
Składając deklaracje VAT 7 sprawcy wprowadzali w błąd organy skarbowe co do istnienia prawa do pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z fikcyjnych faktur i doprowadzili do uszczuplenia podatku VAT w kwocie ponad 2,5 miliona złotych oraz do wyłudzenia zwrotu podatku w kwocie 120 tysięcy złotych.
Na mieniu jednego z oskarżonych dokonano zabezpieczania majątkowego w kwocie 280 tysięcy złotych.
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa
- Ostatnia modyfikacja:
- 09.08.2021 13:45 Nadolny Damian
- Pierwsza publikacja:
- 17.06.2021 02:59 administrator gov.pl