Akt oskarżenia za nielegalną produkcję papierosów
09.02.2021
Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej skierował do Sądu Okręgowego w Radomiu akt oskarżenia przeciwko 8 osobom wchodzącym w skład zorganizowanej grupy przestępczej, która prowadziła nielegalną produkcję papierosów.
Zakres zarzutów
Prokurator Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej zarzucił oskarżonym udział w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowany z art. 258 par. 1 kk, wprowadzenie do obrotu produktów opatrzonych podrobionym znakiem towarowym z czego oskarżeni uczynili sobie stałe źródło dochodu kwalifikowane z art. 305 ust. 3 ustawy prawo własności przemysłowej, popełnienie przestępstw karnoskarbowych oraz przestępstw z ustawy o wyrobach tytoniowych i z ustawy o przeciwdziałaniu skutkom palenia tytoniu.
W wyniku przestępczej działalności oskarżonych doszło do narażenia na uszczuplenie należności publicznoprawnych z tytułu podatku akcyzowego w kwocie ponad 6,7 miliona złotych oraz z tytułu podatku VAT w kwocie ponad 1,6 miliona złotych.
Czyny zarzucane oskarżonym zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności.
Profesjonalna fabryka papierosów
W toku śledztwa prokurator ustalił, że w celu produkcji papierosów członkowie grupy wynajęli lokal użytkowy wraz z pomieszczeniami socjalnymi, gdzie umieścili linię do produkcji papierosów oraz agregaty zasilające je w energię elektryczną. Linia produkcyjna składała się z profesjonalnej maszyny do produkcji papierosów. Wszystkie urządzenia znajdujące się w nielegalnej fabryce miały swoje źródło zasilania w postaci dwóch agregatów działających na olej napędowy.
W skład grupy wchodzili Polacy i Ukraińcy
W toku śledztwa ustalano, że przygotowania do produkcji grupa rozpoczęła w maju 2020 roku natomiast sama fabryka rozpoczęła działalność co najmniej od 3 lipca 2020 roku. Do pracy przy wyrobie papierosów zostali zatrudnieni obywatele polscy tj. Maciej Ś. i Dariusz K oraz obywatele Ukrainy Oleh D., Volodymyr K., Serhii L., Dmytro S., Artur V. oraz Yurii Y. Maciej Ś. i Dariusz K nadzorowali prowadzoną produkcję. W toku śledztwa prokurator ustalił, że Yurii Y. posiadał doświadczenie zawodowe w zakresie produkcji papierosów wynikające z wcześniejszej pracy w zakładach tytoniowych na terenie Ukrainy.
Koniec działalności i przejęcie prawie 1,2 tony tytoniu
Fabryka zakończyła swoją działalność 13 lipca 2020 r. kiedy wszyscy oskarżeni zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy Policji na gorącym uczynku w czasie produkcji papierosów. W toku prowadzonych czynności zabezpieczono krajankę tytoniową wykorzystywana do produkcji papierosów w ilości prawie 1,2 tony oraz kartony zawierające uszkodzone papierosy o łącznej wadze 429 kilogramów. Zabezpieczono również 624 tysięcy sztuk papierosów, które zostały oznaczone podrobionymi znakami towarowymi znanych producentów papierosów. W toku śledztwa prokurator ustalił, że wytwarzane nielegalnie papierosy nie spełniały norm określonych dla tego rodzaju produktów zawierając wyższą niż dopuszczalna zawartość tlenku węgla oraz substancji smolistych.
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa
- Ostatnia modyfikacja:
- 09.08.2021 10:07 Nadolny Damian
- Pierwsza publikacja:
- 17.06.2021 02:47 administrator gov.pl