Akt oskarżenia za nielegalne składowanie trujących substancji
01.04.2022
Prokuratura Okręgowa w Legnicy skierowała do Sądu Okręgowego w Legnicy akt oskarżenia przeciwko 7 członkom zorganizowanej grupy przestępczej, który składowali nielegalnie niebezpieczne odpady w Chojnowie i Mieszkowie.
Składowisko w Mieszkowie
Śledztwo w niniejszej sprawie rozpoczęło się od ustalenia przez Komendę Powiatową Policji w Polkowicach, że na terenie miejscowości Mieszków położonej w Gminie Gaworzyce znajduje się nielegalne składowisko niebezpiecznych odpadów, który w najbliższym czasie ma zostać podpalone. Policjanci 25 czerwca 2021 r. niezwłocznie udali się na to miejsce i zabezpieczyli je. Następnie zostały przeprowadzone oględziny z udziałem biegłego z zakresu ochrony środowiska. Ustalił on, że w pomieszczeniach po byłym PGR, sąsiadujących z budynkami mieszkalnymi, składowane były odpady łatwopalne i rakotwórcze, a sposób ich przechowywania stwarzał zagrożenie dla środowiska oraz wywoływał zagrożenie pożarowe.
Bogaty katalog trucizn
Na miejscu zdarzenia zatrzymano dwóch mężczyzn zajmujących się pilnowaniem składowiska. Jak ustalono w toku śledztwa, nie działali oni sami – w prowadzeniu trującego śmietnika udział brało kilka osób. Członkowie tej zorganizowanej grupy przestępczej bez wymaganego zezwolenia na zbieranie i przetwarzanie odpadów, transportowali i gromadzili farby, lakiery, kleje, uszczelniacze, szlamy po farbach, rozpuszczalniki i ich pochodne oraz substancje ropopochodne.
Zagrożenie ponadlokalne
Według biegłego warunki i sposób składowania trujących, duszących oraz parzących odpadów stwarzały zagrożenie dla obniżenia jakości wody i powietrza oraz wpływały na zanieczyszczenie powierzchni ziemi. Zagrożenie to było nie tylko hipotetyczne, ale realne, ponieważ lokalnie skażenie środowiska rzeczywiście nastąpiło z powodu wycieku substancji. Natomiast potencjalne zagrożenie przy szerszych wypływach trucizn biegły ocenił jako bardzo duże, w skali zdecydowanie ponadlokalnej.
Zaznaczyć należy, że miejsce przestępstwa położone jest w granicach Obszaru Chronionego Krajobrazu „Wzgórza Dalkowskie”, w pobliżu obszaru „Natura 2000”.
Składowisko w Chojnowie
Śledztwo w tej sprawie kontynuowano, co skutkowało ujawnieniem kolejnego nielegalnego składowiska odpadów, tym razem w Chojnowie. Zarządzało nim dwóch członków grupy przestępczej, w tym mieszkaniec deklarujący prowadzenie pod tym adresem działalności gospodarczej. Odpady w tych pomieszczeniach magazynowych, pozbawionych zabezpieczeń pożarniczych, przechowywane były w beczkach i innych pojemnikach. Były to m.in. rozpuszczalniki organiczne oraz odpady farb i lakierów.
Również i w tym przypadku ocena biegłego nie pozostawiała wątpliwości, że sposób przechowywania tych substancji zagrażał środowisku. I również tutaj zagrożenie to nie było tylko hipotetyczne, ponieważ część beczek z truciznami była nieszczelna, przez co odnotowano spływ substancji do kanalizacji.
Zarzuty aktu oskarżenia
Prokurator oskarżył wszystkie osoby zamieszanie w nielegalny proceder o udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz o sprowadzenie bezpośredniego niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób oraz mienia w wielkich rozmiarach w postaci pożaru oraz rozprzestrzeniania się substancji trujących, duszących lub parzących. W akcie podniesiono, że oskarżeni gromadzili i składowali substancje bez zezwolenia właściwego organu oraz wbrew przepisom Ustawy o odpadach.
Zarzucane oskarżonym czyny są zagrożone karą do 12 lat pozbawienia wolności.
Obecnie trzech z nich przebywa w areszcie tymczasowym.
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa