W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Akt oskarżenia za oszustwa i pranie brudnych pieniędzy

10.01.2023

Prokuratura Okręgowa w Legnicy skierowała do Sądu Okręgowego w Legnicy akt oskarżenia wobec 3 osób w związku z praniem brudnych pieniędzy pochodzących z oszustw dokonanych na szkodę 4 podmiotów gospodarczych, które poniosły straty w kwocie przekraczającej 13 mln złotych.

paragraf

Zarzuty aktu oskarżenia

Dwie osoby oskarżone zostały o oszustwa w stosunku do mienia znacznej wartości i posługiwanie się podrobionymi dokumentami, w tym poświadczającymi nieprawdę fakturami VAT. Zarzuty wobec wszystkich, w tym oskarżonego w sprawie adwokata dotyczą prania brudnych pieniędzy i uzyskania z tego tytułu znacznej korzyści majątkowej. Tytułem środka zapobiegawczego oskarżony w sprawie adwokat został zawieszony w wykonywaniu zawodu.

„Puste” faktury VAT za recykling opakowań

Przestępczy proceder oskarżonych miał miejsce w latach 2019-2021 i związany był z działalnością legnickiej spółki zajmującej się zbieraniem odpadów. Jedna z oskarżonych osób pełniąca w tej spółce funkcję prokurenta oraz współdziałający z nią drugi oskarżony, działając poza wiedzą zarządu spółki, posługując się podrobionymi podpisami prezesa, zawierali umowy na dokonanie odzysku i recyklingu opakowań. Przedmiotem tych umów było zebranie z terytorium Polski odpadów opakowaniowych określonego rodzaju i ilości, poddanie ich odzyskowi i recyklingowi oraz sporządzenie bądź pozyskanie od innych podmiotów przetwarzających odpady, dokumentacji - w tym faktur VAT, potwierdzających wykonanie tych usług. Kontrahenci
w rzeczywistości otrzymali od oskarżonych nierzetelne faktury VAT, wystawione rzekomo przez legnicką spółkę, które w ogóle nie miały miejsca, a także stwierdzające nieprawdę dokumenty m. in. dotyczące wewnątrzwspólnotowej dostawy odpadów opakowaniowych w celu poddania ich recyklingowi za granicą, czy faktury VAT, które miały zostać wystawione przez podmioty zagraniczne. W ten sposób oskarżeni wprowadzili w błąd cztery podmioty gospodarcze, doprowadzając je do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w łącznej kwocie ponad 13 mln złotych - zapłaconych za niewykonane usługi. 

Wyłudzone środki wytransferowane na konta firm oskarżonych, mających siedziby w Wielkiej Brytanii

Środki pieniężne pochodzące z  opisanych  oszustw, z rachunku bankowego legnickiej spółki, trafiły na konta bankowe spółek mających siedziby w Wielkiej Brytanii, a należących do oskarżonych. Dokonano z nich następnie częściowej wypłaty gotówkowej w bankomatach i placówkach bankowych położonych na terenie całej Polski w łącznej kwocie ok. 4.500.000 złotych, a także przelewu  w kwocie 1 mln złotych na rachunek kancelarii adwokackiej prowadzonej przez trzeciego oskarżonego - w ramach umowy depozytowej. Jak ustalono, oskarżony dysponował przelanymi środkami, dokonując kolejnych ich transferów na inne rachunki bankowe - w tym na swoje prywatne konto, wypłacał środki w gotówce oraz spłacał nimi prywatne zobowiązania. Podejmowane przez oskarżonych działania tego rodzaju, miały na celu udaremnienie lub znaczne utrudnienie stwierdzenia przestępnego pochodzenia środków uzyskanych w wyniku popełnionych przestępstw oraz udaremnienie  ich wykrycia  i zajęcia.

15 mln zabezpieczenia majątkowego

Na poczet przyszłych kar i roszczeń o charakterze majątkowym, prokurator zabezpieczył mienie oskarżonych poprzez zajęcie hipoteką nieruchomości oraz majątku ruchomego w postaci środków zgromadzonych na ich rachunkach bankowych w łącznej kwocie około 15 mln złotych.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

{"register":{"columns":[]}}