W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Akt oskarżenia za przywłaszczenie praw majątkowych na szkodę 89-letniej pokrzywdzonej

26.01.2018

Prokuratura Rejonowa w Strzyżowie oskarżyła Antoniego T. o przywłaszczenie praw majątkowych na szkodę 89–letniej Kazimiery S.

Przeniesiono własność nieruchomości

Sprawa miała swój początek w czerwcu 2004 roku. Wtedy 76-letnia wówczas Kazimiera S. zawarła z Antonim T. warunkową umowę sprzedaży działki gruntowej położonej na terenie gminy Frysztak wraz z zabudowaniami. Umowa miała formę aktu notarialnego. Warunkowy nabywca działki zobowiązał się w umowie do umożliwienia Kazimierze S. dożywotniego zamieszkiwania w sprzedawanych przez nią zabudowaniach. Dalszym etapem tej transakcji było umowne przeniesienie przez pokrzywdzoną na Antoniego T. własności tej nieruchomości. Doszło do tego w lipcu 2004 roku.

W kolejnych latach Antoni T., wówczas już właściciel gruntu i zabudowań, zaczął gospodarzyć nabytym majątkiem i podejmować kroki mające na celu zniechęcenie pokrzywdzonej do dalszego zamieszkiwania w sprzedanej nieruchomości. Między innymi wymieniał okna w domu zamieszkiwanym przez Kazimierę S., w takiej porze roku, że mieszkanie w budynku wiązało się z poważnymi dolegliwościami dla pokrzywdzonej. Ponadto Antoni T. zawiadamiał organy ścigania, iż Kazimiera S. dopuszcza się przestępstw na jego szkodę m.in. polegających na zniszczeniu należącej do niego maszyny. Działania te doprowadziły ostatecznie do tego, iż pokrzywdzona wyprowadziła się z domu, w którym, zgodnie z umową, miała zamieszkiwać aż do swojej śmierci i zamieszkała w domu pomocy społecznej.

Sąd unieważnił zawarte umowy

Po wielu latach pokrzywdzona starsza kobieta podjęła działania zmierzające do odzyskania nieruchomości, które sprzedała Antoniemu T. Wniosła do Sądu powództwo o unieważnienie umów. Sprawę prowadził Sąd Rejonowy XII Zamiejscowy Wydział Cywilny z siedzibą w Strzyżowie. W dniu 6 maja 2015 roku zapadł wyrok, mocą którego unieważniono zarówno warunkową umowę sprzedaży jak i umowę przeniesienia własności.

Antoni T. zaskarżył ten wyrok. Jednak Sąd Okręgowy w Rzeszowie V Wydział Cywilny Odwoławczy prawomocnym wyrokiem z 6 października 2016 oku nie uwzględnił jego apelacji i stwierdził nieważność umów.

Oskarżonemu grozi kara do 3 lat więzienia

Pomimo prawomocnego wyroku Antoni T. 19 października 2016 roku zbył aktem notarialnym nieruchomości, których, na mocy wyroku Sądu, przestał być właścicielem. Nabywcą był mieszkaniec pobliskiej miejscowości.

Prokuratura Rejonowa w Strzyżowie wszczęła i przeprowadziła dochodzenie w sprawie przywłaszczenia przez Antoniego T. praw majątkowych Kazimiery S. W jego toku  stwierdzono między innymi, że podpis osoby, która miała pokwitować odebranie pieniędzy dla Kazimiery S., został podrobiony. Biegły grafolog nie był w stanie jednoznacznie wskazać czy podrobienia podpisu dokonał Antoni T. Dlatego też w tym zakresie postępowanie zostało umorzone.

Antoni T. został natomiast oskarżony o przywłaszczenie praw majątkowych na szkodę Kazimiery S.

Oskarżonemu grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
10.08.2021 12:44 Szczepaniak Adrian
Pierwsza publikacja:
17.06.2021 04:58 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}