Akty oskarżenia w sprawie zorganizowanych grup przestępczych zajmujących się handlem dopalaczami.
18.02.2021
Prokuratura Okręgowa w Częstochowie skierowała do Sądu Okręgowego w Częstochowie dwa akty oskarżenia przeciwko 13 osobom, którym zarzuciła wprowadzanie do obrotu dopalaczy.
Handlowali dopalaczami w sklepach
Pierwszy akt oskarżenia, obejmujący 9 osób, dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej, założonej i kierowanej przez mieszkańca Częstochowy. W toku śledztwa ustalono, że od 2013 roku ten wówczas 21-letni mężczyzna miał kontakt z substancjami psychoaktywnymi tzw. dopalaczami. Początkowo nabywał je i sam zażywał, lub dzielił się nimi ze znajomymi. Z biegiem czasu zaczął je również sprzedawać. Najpierw robił to działając „na ulicy” w sposób zbliżony do dilerów narkotykowych, po czym jego działalność ewoluowała i rozrosłą się. Pod koniec 2013 uruchomił w Częstochowie przy al. Kościuszki sklep z artykułami chemicznymi. Po nawiązaniu na wiosnę 2014 roku kontaktu z mężczyzną prowadzącym internetowy sklep z dopalaczami i uzyskaniu dostępu do hurtowych ilości substancji potrzebnych do wytworzenia gotowych dopalaczy, postanowił w tym miejscu zorganizować sprzedaż tego rodzaju substancji. Do przestępczej działalności zwerbował szereg osób, których zadaniem była sprzedaż, wyrób i dostarczanie środków psychoaktywnych. Po kilku miesiącach kierujący grupą przeniósł sklep do lokalu w alejach NMP, gdzie działał do lipca 2015 roku. Działalność ta była przez cały czas kamuflowana, po pozorem sprzedaży chemii gospodarstwa domowego i gier komputerowych.
Drugi akt oskarżenia, obejmujący 4 osoby, dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej, założonej i kierowanej przez mieszkańca Łodzi. W śledztwie ustalono, że w okresie od stycznia do grudnia 2015 roku mężczyzna prowadził w Częstochowie sklep pod nazwą „Upominki”, w którym pod pozorem zwykłej działalności handlowej sprzedawano dopalacze. Sklep ten mieścił się kolejno w lokalach przy ul. Jasnogórskiej, al. Wolności, al. Armii Krajowej i al. Kościuszki. Jeden z członków tej grupy ukrywa się przed organami ścigania i jest poszukiwany litem gończym.
Opinie biegłych w zakresie szkodliwości sprzedawanych substancji
Z przeprowadzonych przez biegłych badań wynika, że środki sprzedawane w sklepach, prowadzonych przez te grupy przestępcze, zawierały w składzie toksyczne i szkodliwe dla zdrowia konsumentów substancje. Zarówno chroniczne zażywanie tych substancji, jak i jednorazowe ich przyjęcie, może być niebezpieczne dla zdrowia i życia, albowiem powodują poważne zaburzenia o charakterze neurologicznym i kardiologicznym, ale nie można też pominąć ryzyka zatrucia (w tym śmiertelnego) oraz uzależnienia fizycznego i psychicznego.
Przesłuchani nabywcy dopalaczy zeznali, że zażywanie tych środków miało negatywny wpływ na ich życie, a jako przykłady podawali nagłe utraty przytomności, bóle różnych części ciała, próby samobójcze, ataki agresji, zaburzenia świadomości, pogorszenie relacji interpersonalnych i uzależnienie. Wiele razy na skutek wprowadzenia do organizmu substancji sprzedanych im w tych sklepach wymagali pilnej pomocy medycznej, a nawet hospitalizacji.
Prokurator przedstawił oskarżonym zarzuty popełnienia przestępstwa udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz przestępstwa sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób, poprzez wprowadzanie do obrotu substancji szkodliwych dla zdrowia w postaci dopalaczy. W akcie oskarżenia prokurator uznał jednocześnie, że wprowadzając do obrotu dopalacze, oskarżeni uczynili sobie z tego stałe źródło dochodu, co skutkuje surowszą odpowiedzialnością karną.
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa
- Ostatnia modyfikacja:
- 09.08.2021 09:14 Nadolny Damian
- Pierwsza publikacja:
- 17.06.2021 02:46 administrator gov.pl