Areszt dla członków zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się kradzieżą samochodów
08.04.2020
Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie wspólnie z funkcjonariuszami Wydział do Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości Kryminalnej Zarządu w Lublinie Centralnego Biura Śledczego Policji oraz funkcjonariuszami Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej prowadzi postępowanie dotyczące działalności zorganizowanej grupy przestępczej dokonującej kradzieży pojazdów, a następnie ich sprzedaży po uprzednim przerobieniu numerów identyfikacyjnych VIN.
30 przeszukań i 5 zatrzymanych
W ostatnim okresie (3 marca 2020 r.) zatrzymano 5 osób, którym po doprowadzeniu do Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie prokurator ogłosił zarzuty. Na wniosek prokuratora cztery osoby zostały tymczasowo aresztowane.
Przeprowadzono przeszukania pomieszczeń mieszkalnych i gospodarczych oraz posesji w 30 miejscach w wyniku których ujawniono 31 samochodów posiadających ingerencję w oznaczenia indentyfikacyjne pojazdów, które według wstępnych ustaleń pochodzą z kradzieży.
Usłyszeli zarzuty
Prokurator Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie przedstawił zatrzymanym zarzuty paserstwa pojazdów kwalifikowane z art. 291 par. 1 kodeksu karnego, a trzem spośród nich także udziału w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane z art. 258 par. 1 kk.
Czyny te zagrożone są karą do 5 lat pozbawienia wolności.
Środki zapobiegawcze
Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, na wniosek prokuratora, Sąd zastosował wobec czterech podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Wobec jednego z zatrzymanych prokurator zastosował dozór policji oraz poręczenie majątkowe.
Zakres grupy
W toku postępowania prokurator Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie ustalił, że zorganizowana grupa przestępcza działała w od początku 2017 r. na terenie woj. mazowieckiego, świętokrzyskiego i w innych miejscowościach na terenie Polski oraz poza granicami kraju w tym m.in. w Hiszpanii.
Mechanizm działania
Według dotychczasowych ustaleń proceder przestępczy polegał na zakupie uszkodzonego pojazdu, którego naprawa była ekonomicznie nieuzasadniona, a następnie kradzieży analogicznego samochodu i w dalszej kolejności przerobienie numerów nadwozia z pojazdu uszkodzonego do skradzionego. Następnie takie pojazdy transportowane były z Hiszpanii do Polski, rejestrowane i zbywane. W powyższy sposób członkowie zorganizowanej grupy przestępczej mogli sprowadzić do kraju około 100 skradzionych pojazdów o łącznej wartości przekraczającej 3 miliony złotych.
Sprawa ma charakter rozwojowy. Niewykluczone są kolejne zatrzymania i zarzuty.
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa
- Ostatnia modyfikacja:
- 10.08.2021 11:41 Nadolny Damian
- Pierwsza publikacja:
- 17.06.2021 03:04 administrator gov.pl