Aresztowanie trójmiejskich sutenerów i kuplerów działających w zorganizowanej grupie
28.02.2017
Na wniosek prokuratora Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej Sąd Rejonowy Gdańsk — Południe w Gdańsku tymczasowo aresztował Tomasza D., ps. „Dworas” (lat 37) i Pawła W. (lat 26).
Prokuratura zarzuca Tomaszowi D. kierowanie, a Pawłowi W. (lat 26) udział w zorganizowanej grupie przestępczej, zajmującej się czerpaniem korzyści z cudzego nierządu.
W tej samej sprawie prokurator przedstawił zarzuty 4 innym osobom: Justynie G., ps. „Iza” (lat 29), Patrykowi M., ps. „Buła” (lat 27), Robertowi K. (lat 38), Mai K., ps. „Iza” (lat 22), wobec których są stosowane wolnościowe środki zapobiegawcze.
Wszyscy podejrzani są mieszkańcami Gdańska i Sopotu.
Jak działały agencje towarzyskie tworzone przez sutenerów
Ustalenia śledztwa wykazały, że członkowie grupy poszukiwali lokali do wynajęcia w celu prowadzenia nielegalnych agencji towarzyskich i stale, za pośrednictwem ogłoszeń internetowych oraz wykorzystując kontakty w środowisku przestępczym, wyszukiwała kobiety w celu wykorzystania ich w prostytucji.
W okresie od stycznia 2011 r. do lutego 2017 r. podejrzani zarządzali co najmniej dziesięcioma mieszkaniami na terenie Gdańska, w pobliżu Grudziądza, a także na terenie Niemiec. W lokalach tych funkcjonowały nielegalne agencje towarzyskie. Z prostytucji kobiet podejrzani osiągnęli minimum 240.000,00 złotych nielegalnego dochodu.
Członkowie grupy pozyskiwali kobiety w celu prostytuowania, ustalali miejsca i czas ich pracy, wynajmowali, przygotowywali i udostępniali mieszkania na tzw. „domówki”, zamieszczali w internecie ogłoszenia z ofertami odpłatnych usług seksualnych, prowadzili nadzór i kontrolę kobiet wykorzystywanych w prostytucji, a także odbierali od nich znaczną część zysku.
Podział zadań w zorganizowanej grupie
Ustalono, że grupa kierowana przez Tomasza D., charakteryzowała się ściśle ustalonym podziałem zadań.
Kobiety pełniły funkcję telefonistek — odbierały telefony od klientów i kierowały ich do poszczególnych lokali, a także zajmowały się zamieszczaniem ogłoszeń na portalach internetowych — ofert usług seksualnych.
Mężczyźni zajmowali się ochroną lokali, a także dowozili kobiety do klientów, najczęściej do hoteli na terenie Trójmiasta, w wypadku zamówienia usług poza „domówkami”. Kierowcy ci inkasowali od kobiet ustaloną część zysku i przekazywali te pieniądze Tomaszowi D. W razie nieposłuszeństwa i prób odmowy wykonywania usług seksualnych, „ochroniarze” dyscyplinowali kobiety używając przemocy.
Za zarzucane przestępstwa, kierującemu zorganizowaną grupą przestępczą grozi do 10 lat pozbawienia wolności, pozostałym podejrzanym do 5 lat pozbawienia wolności, a wszystkim podejrzanym grożą grzywny i przepadek nielegalnie osiągniętej korzyści majątkowej.
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa
- Ostatnia modyfikacja:
- 09.08.2021 14:12 Szczepaniak Adrian
- Pierwsza publikacja:
- 17.06.2021 05:29 administrator gov.pl