Areszty w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w obrocie paliwami ciekłymi
30.01.2017
Prokuratura Regionalna we Wrocławiu nadzoruje śledztwo dotyczące działalności zorganizowanej grupy przestępczej, której celem było popełnianie przestępstw polegających na dokonywaniu uszczupleń podatkowych – należności Skarbu Państwa z tytułu podatku VAT, poświadczaniu nieprawdy w dokumentach, podejmowaniu czynności, które miały na celu udaremnienie lub znaczne utrudnienie stwierdzenie przestępczego pochodzenia środków płatniczych pochodzących z popełniania czynów zabronionych.
Grupa działała od lutego do maja 2016 roku na terenie Wrocławia i innych miejscowości.
Jak działała karuzela vatowska
W toku śledztwa ustalono, że osoby podejmujące działania w ramach zorganizowanej grupy przestępczej oraz inne osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą dotyczącą obrotu paliwami, popełniały przestępstwa związane z nielegalnym obrotem paliwami w ramach tzw. „karuzeli vatowskiej”.
Poszczególne podmioty, wystawiając poświadczające nieprawdę faktury VAT, pozorowały przemieszczanie paliwa w łańcuchu transakcji. W rzeczywistości tzw. „znikający podatnicy” dokonywali wewnątrzwspólnotowych nabyć oleju napędowego z udziałem cypryjskich, słowackich, luksemburskich oraz łotewskich podmiotów. Jednocześnie nie wykazywali żadnego obrotu w składanych deklaracjach dla potrzeb podatku od towarów i usług. Paliwo dostarczane było bezpośrednio do końcowych odbiorców z pominięciem spółek biorących udział w łańcuchu. Osoby zarządzające spółkami wystawiały faktury VAT, które nie potwierdzały rzeczywistego kupna towaru. Paliwo będące przedmiotem sprzedaży było bowiem bezpośrednio transportowane ze składu celnego do finalnych odbiorców.
Podejrzanych jest 23 osoby
W toku śledztwa do chwili obecnej 23 osobom zarzucono między innymi oszustwa podatkowe, udział w zorganizowanej grupie przestępczej, a także popełnienie przestępstw przeciwko wiarygodności dokumentów.
Chodzi o przestępstwa z art. 258 par. 1 kodeksu karnego, z art. 56 par.1 kodeksu karnego skarbowego i art. 76 par. 1 kodeksu karnego skarbowgo i art. 62 par. 2 kodeksu karnego skarbowgo I art. 61par. 1 kodeksu karnego skarbowgo w związku z art. 6 par. 2 kodeksu karnego skarbowgo w związku z art. 7 par. 1 kodeksu karnego skarbowgo w związku z art. 37 par. 1, 2, 5 kodeksu karnego skarbowgo, z art. 271 par. 1 i 3 kodeksu karnego i art. 273 kodeksu karnego w związku art. 12 kodeksu karnego w związku z art. 65 par. 1 kodeksu karnego.
Zastosowano tymczasowe areszty
Wobec 5 podejrzanych prokurator skierował do Sądu Rejonowego dla Wrocławia – Śródmieścia wnioski o zastosowanie tymczasowego aresztowania. Wszystkie wnioski o tymczasowe aresztowanie zostały przez sąd uwzględnione. Wobec 2 kolejnych podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym.
Łącznie w sprawie tej w areszcie tymczasowym przebywa obecnie 9 podejrzanych. Wobec 11 podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym – dozór policji, poręczenie majątkowe, zakaz opuszczania kraju połączony z zakazem wydania dokumentu uprawniającego do przekroczenia granicy, nakaz powstrzymania się od prowadzenia działalności związanej z obrotem paliwami ciekłymi.
Dwóch podejrzanych ściganych jest listami gończymi. Sąd, na wniosek prokuratury, zastosował wobec nich 14 – dniowy poszukiwawczy areszt tymczasowy.
Przestępstwa popełnione przez podejrzanych w tej sprawie spowodowały wielomilionowe uszczuplenia należności publicznoprawnych Skarbu Państwa.
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa
- Ostatnia modyfikacja:
- 09.08.2021 13:43 Szczepaniak Adrian
- Pierwsza publikacja:
- 17.06.2021 05:31 administrator gov.pl