Areszty za nielegalną produkcję wyrobów tytoniowych
05.07.2019
Prokuratura Regionalna w Katowicach nadzoruje śledztwo w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się nielegalną produkcją, bez wymaganego wpisu do rejestru, wyrobów tytoniowych w postaci tytoniu do palenia i papierosów, oraz popełnianiem innych przestępstw skarbowych. 1 lipca 2019 roku funkcjonariusze Śląskiego Urzędu Celno – Skarbowego w Katowicach, Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej i Zarządu CBŚP w Gdańsku zatrzymali 14 osób uczestniczących w tym procederze, w tym dwunastu obywateli Republiki Ukrainy i dwóch Polaków.
Zamknięto fabrykę papierosów i zlikwidowano magazyn krajanki tytoniowej
Funkcjonariusze, po wejściu do ustalonego obiektu, odkryli kompletną linię służącą do produkcji i pakowania papierosów, w tym specjalistyczne maszyny i surowce niezbędne do ich przygotowania. Znaleźli także bardzo dużą ilość gotowych papierosów i krajanki tytoniowej. Jednocześnie funkcjonariusze weszli na teren innej ustalonej wcześniej nieruchomości, gdzie ujawniono magazyn. Znajdowało się tam kilkaset kilogramów krajanki tytoniowej. Jedna z osób została zatrzymana w trakcie kierowania busem, który akurat wyjeżdżał z posesji. Samochód, którym kierowała, był wyładowany kartonami zawierającymi blisko 600 tysięcy papierosów w paczkach, nieopieczętowanych polskimi znakami akcyzy skarbowej.
Zatrzymano 14 osób w wieku od 24 do 43 lat. Jeden z zatrzymanych mężczyzn był poszukiwany listem gończym. Dodatkowo funkcjonariusze łącznie przejęli około 6 milionów sztuk gotowych papierosów oraz ponad 2 tony krajanki tytoniowej. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że proceder mógł trwać od 2018 roku, a papierosy były rozprowadzane jako jedna ze znanych zagranicznych marek. Następnie miały być one wywożone z Polski i rozprowadzane w innych krajach Unii Europejskiej.
Usłyszeli zarzuty
Po doprowadzeniu do Prokuratury Regionalnej w Katowicach zatrzymanym osobom prokurator przedstawił zarzuty popełnienia przestępstw udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, przestępstw skarbowych polegających na nielegalnym wyprodukowaniu akcyzowych wyrobów tytoniowych w postaci tytoniu do palenia w łącznej ilości co najmniej 1 575 kg oraz papierosów w łącznej ilości co najmniej 5 636 000 sztuk. Działaniem swoim sprawcy narazili na uszczuplenie podatek akcyzowy w łącznej wysokości co najmniej 6 157 764 złotych. Zarzuty obejmowały też przestępstwa z ustawy o wyrobie alkoholu etylowego oraz wytwarzaniu wyrobów tytoniowych i ustawy – Prawo własności przemysłowej. Polegały na udzieleniu pomocy innym osobom w wytwarzaniu bez wymaganego wpisu do właściwego rejestru, w celu wprowadzenia do obrotu, ww. wyrobów tytoniowych o znacznej wartości nie mniejszej niż 5 062 009 złotych, przy czym papierosy oznaczono podrobionymi znakami towarowymi, zarejestrowanym na rzecz „Philip Morris Products Brands Sarl”.
Przestępstwa te kwalifikowane są z art. 258 par 1 kodeksu karnego, art. 54 par 1, 63 par. 3, 69 par. 1 kodeksu karnego skarbowego, a nadto z art. 12a ust. 1 i 2 ustawy z dnia 2 marca 2001 r. o wyrobie alkoholu etylowego oraz wytwarzaniu wyrobów tytoniowych oraz art. 305 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej.
Za zarzucane podejrzanym przestępstwa grozi kara pozbawienia wolności do lat 5.
Środki zapobiegawcze
Wobec 2 podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze, w postaci poręczenia majątkowego w wysokości po 5.000,00 zł. Ponadto prokurator skierował do Sądu wnioski o zastosowanie wobec 12 podejrzanych środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd w pełni podzielił argumentację prokuratora, uwzględnił wszystkie wnioski i aresztował sprawców na okres 3 miesięcy.
Postępowanie ma rozwojowy charakter. Zasadniczym jego celem będzie m.in. ustalenie organizatorów powyższego procederu.
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa
Zdjęcia (7)
- Ostatnia modyfikacja:
- 13.08.2021 13:07 Kolasiński Piotr
- Pierwsza publikacja:
- 17.06.2021 03:29 administrator gov.pl