„Chemik” trafił do aresztu
26.02.2021
W toku postępowania nadzorowanego przez Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zlikwidowali laboratorium metamfetamiy i zatrzymali „chemika”, który usłyszał prokuratorskie zarzuty i trafił do aresztu.
Laboratorium na terenie powiatu zgorzeleckiego
W ostatnim czasie na terenie województwa dolnośląskiego funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zlikwidowali laboratorium produkujące narkotyki syntetyczne, głównie metamfetaminę, a także zatrzymali tzw. „chemika”. Akcje przeprowadzono na terenie powiatu zgorzeleckiego, gdzie przeszukano szereg nieruchomości, w których mogła odbywać się produkcja narkotyków. W jednym z obiektów policjanci ujawnili, a następnie zabezpieczyli linię produkcyjną narkotyków syntetycznych. W trakcie czynności dokonano zatrzymania, zabezpieczono urządzenia i prekursory niezbędne do produkcji metamfetaminy.
Wpadł „chemik”
Z ustaleń śledztwa wynika, że zatrzymany to tzw. „chemik”, który odpowiadał za cały proces produkcyjny. W wyniku przeszukań funkcjonariusze zabezpieczyli m.in. palniki gazowe i elektryczne, naczynia żaroodporne, a także ponad 35 litrów różnych środków chemicznych, mogących służyć do wytwarzania narkotyków. Ponadto przejęli kanistry z substancjami poprodukcyjnymi oraz gotową metamfetaminę, a także pseudoefedrynę, z której można by uzyskać kolejną porcję tego narkotyku. W trackie czynności zabezpieczano również odręcznie napisane instrukcje wytwarzania metamfetaminy, jak również pieniądze.
Ze wstępnych szacunków wynika, że wartość przejętych narkotyków, substancji chemicznych oraz zabezpieczonych urządzeń to ponad 260 tysięcy złotych. Laboratorium mogło działać w okresie od grudnia 2020 do stycznia 2021 roku. Produkowane narkotyki mogły trafiać na dolnośląski czarny rynek, jak również do Czech i Niemiec.
Usłyszeli zarzuty
Prokurator Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu
przedstawił zatrzymanemu zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się produkcja narkotyków kwalifikowane z art. 258 par. 1 kk. oraz wytwarzania znacznych ilości narkotyków kwalifikowane z art. 53 ust. 2 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.
Czyny zarzucane podejrzanemu zagrożone są karą nawet do 15 lat pozbawienia wolności.
Środki zapobiegawcze
Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował do Sądu wniosek o zastosowanie wobec „chemika” środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd w pełni podzielił argumentację prokuratora i zastosował tymczasowe aresztowanie wobec podejrzanego.
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa
Zdjęcia (9)
- Ostatnia modyfikacja:
- 09.08.2021 09:08 Nadolny Damian
- Pierwsza publikacja:
- 17.06.2021 02:46 administrator gov.pl