Ciągnik siodłowy i naczepa użyte do zamachu terrorystycznego w Niemczech, zostaną przekazane polskiej prokuraturze
03.04.2017
Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie prowadzi śledztwo w sprawie zabójstwa Polaka w celu zaboru ciężarówki wraz z naczepą i posłużenia się nią jako narzędziem do ataku na grupę ludności zgromadzoną na jarmarku świątecznym w Berlinie.
Do przestępstwa tego doszło 19 grudnia 2016 roku w Berlinie na terenie Republiki Federalnej Niemiec.
W toku tego śledztwa strona niemiecka zrealizowała postulat wniosku o pomoc prawną Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie z dnia 30 grudnia 2016 roku, uzupełniony stanowiskiem strony polskiej w dniu 6 lutego 2017 roku. Dotyczył on przekazania na potrzeby polskiego śledztwa ciągnika siodłowego oraz naczepy, użytych jako narzędzie do zamachu. Ciągnik wraz z naczepą są niezbędne w śledztwie, którego przedmiotem jest ustalenie i pociągniecie do odpowiedzialności sprawcy zabójstwa obywatela polskiego oczekującego na rozładunek w Berlinie.
Prokuratura niemiecka przekazała dowody rzeczowe bez zastrzeżenia ich zwrotu.
Aktualnie trwają ustalenia określające warunki techniczne przejęcia tych przedmiotów na terytorium Polski.
Niezwłocznie po wydaniu ciągnika siodłowego i naczepy, prokurator prowadzący postępowanie oraz funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego przystąpią do czynności procesowych, których celem jest zweryfikowanie i ewentualne uzupełnienie ustaleń faktycznych, wynikających z czynności przeprowadzonych przez stronę niemiecką.
Postępowanie to prowadzone jest o czyn z art. 148 par. 2 pkt 2 i 3 kodeksu karnego w zbiegu z art. 280 par. 2 kodeksu karnego w zbiegu z art. 126c par. 2 kodeksu karnego w związku z art. 11 par. 2 kodeksu karnego i art. 110 par. 1 kodeksu karnego. Grozi za nie kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 12, kara 25 lat pozbawienia wolności albo kara dożywotniego pozbawienia wolności.
Polskie śledztwo w tej sprawie zostało wszczęte z urzędu. Zgodnie z art. 110 par. 1 kodeksu karnego ustawę karną polską stosuje się do cudzoziemca, który popełnił za granicą czyn zabroniony skierowany m.in. przeciwko interesom Polski i obywatela polskiego. Tak jest w tej sprawie.
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa
- Ostatnia modyfikacja:
- 09.08.2021 15:10 Szczepaniak Adrian
- Pierwsza publikacja:
- 17.06.2021 05:26 administrator gov.pl