Członkowie międzynarodowej grupy przestępczej zajmującej się przemytem ludzi zostali aresztowani
07.12.2018
Na polecenie prokuratora Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej, funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Terespolu dokonali zatrzymania 7 osób, w tym 6 członków zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się nielegalnym przemytem ludzi. Na wniosek prokuratora Sąd zastosował wobec 5 zatrzymanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.
Grupa przerzucała obywateli Wietnamu
W toku postępowania przygotowawczego prowadzonego pod nadzorem Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej ustalono, że zorganizowana grupa przestępcza działała w okresie od 19 maja 2016 roku do 22 sierpnia 2017 roku w Warszawie, w Kaliszu oraz w innych miejscowościach na terenie kraju oraz w Rosji, Litwie, Łotwie, Białorusi i Ukrainie. Grupą kierowali dwaj obywatele Wietnamu, natomiast w jej skład wchodzili zarówno Polacy, jak i Wietnamczycy.
Jak wynika z przedstawionych w tej sprawie zarzutów, członkowie grupy przestępczej zorganizowali nielegalne przekroczenie granicy państwowej RP dla łącznie ponad 100 nielegalnych migrantów – obywateli Wietnamu z terenu Wietnamu poprzez Rosję, Białoruś, Łotwę, Litwę, Białoruś i Ukrainę do Polski, a następnie z terytorium Polski do Niemiec, Francji i Belgii.
Zatrzymani usłyszeli zarzuty
Prokurator Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej przedstawił zatrzymanym zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą o charakterze międzynarodowym i udziału w tej grupie z art. 258 par. 1 i par. 3 kodeksu karnego oraz organizowania przekraczania wbrew przepisom ustawy granicy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej z art. 264 par. 3 kodeksu karnego.
Wobec podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze
Prokurator po przeprowadzeniu czynności procesowych, w celu zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, z uwagi na uzasadnioną obawę ukrywania się i ucieczki, obawę matactwa i grożące podejrzanym surowe kary, skierował wobec 5 osób wnioski do Sądu o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd w pełni uwzględnił wnioski prokuratora i zastosował tymczasowe aresztowanie. Wobec dwojga podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych w kwotach po 30 tys. zł, dozorów Policji i zakazów opuszczania kraju połączonych z zatrzymaniem paszportów.
Za przestępstwo z art. 258 par. 3 kodeksu karnego grozi kara pozbawienia wolności do lat 10, zaś za czyny z art. 264 par. 3 kodeksu karnego, z którego podejrzani uczynili sobie stałe źródło dochodu, grozi kara pozbawienia wolności do 12 lat.
Śledztwo ma charakter rozwojowy, prokurator nie wyklucza dalszych zatrzymań w tej sprawie.
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa
Zdjęcia (2)
- Ostatnia modyfikacja:
- 12.08.2021 11:21 Szczepaniak Adrian
- Pierwsza publikacja:
- 17.06.2021 03:57 administrator gov.pl