Decyzja Prokuratora Generalnego w sprawie Mariki
15.07.2023
Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro poinformował w sobotę (15.07.2023 r.) na konferencji prasowej w siedzibie Prokuratury Krajowej, że na podstawie art. 568 Kodeksu postępowania karnego postanowił o zarządzeniu przerwy w wykonywaniu kary pozbawienia wolności Mariki M. skazanej na 3 lata pozbawienia wolności za próbę wyrwania tęczowej torby o wartości 15 złotych, co zostało zakwalifikowane jako usiłowanie rozboju o charakterze chuligańskim. Prokurator Generalny będzie wnioskował do Prezydenta RP Andrzeja Dudy o ułaskawienie młodej kobiety.
Próba wyrwania tęczowej torby
Do zdarzenia z udziałem Mariki M. doszło 10 sierpnia 2020 r. w Poznaniu. Tego dnia w mieście miała się odbywać demonstracja środowisk LGBT. Marika wspólnie z innymi osobami usiłowała wyrwać tęczową torbę kobiecie, co traktowała jako protest przeciwko promocji ideologii LGBT. Aspekt ideologiczny tego incydentu sugerują zeznania pokrzywdzonej, która stwierdziła, że celem napastników nie była zawartość torby, ale sam przedmiot w tęczowych barwach.
Koleżanka pokrzywdzonej, będąca jednocześnie świadkiem tego zdarzenia, zeznała, że podczas szarpaniny Marika i będące z nią osoby chciały wyrwać jedynie torbę w tęczowych barwach, a jej zawartość ich nie interesowała. Po szarpaninie odeszły, nie zabierając torby.
Co do zasady w podobnych sprawach sądy uniewinniają osoby zachowujące się w analogiczny sposób przy okazji znanych i dostępnych w domenie publicznej sporów o charakterze światopoglądowym.
W przypadku Mariki M. wyrokiem z 26 sierpnia 2021 r. Sąd Rejonowy Poznań – Stare Miasto w Poznaniu skazał ją na 3 lata bezwzględnego pozbawienia wolności za rozbój o charakterze chuligańskim.
- Marika została prawomocnie skazana za usiłowanie rozboju na 3 lata pozbawienia wolności. Ale Marika nie popełniła żadnego rozboju. Jeżeli możemy mówić o rozboju, to jego ofiarą stała się sama Marika. Okradziono ją z wolności, roku jej młodzieńczego życia, który spędziła za kratami. Użyto przemocy sądowej, by wtrącić ją do więzienia - podkreślił Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro.
Niesprawiedliwa kara
- Orzeczona wobec oskarżonych kara jest drastyczna i całkowicie niewspółmierna wobec innych kar orzekanych w podobnych sprawach - uważa Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro.
Nawet w przypadku brutalnych gwałtów sądy w 54% spraw orzekają kary w wymiarze do 2 lat pozbawienia wolności. Zatem w większości są to kary niższe niż ta orzeczona wobec Mariki. Natomiast na karę pozbawienia wolności w wymiarze 3 lat w 2020 r. skazanych zostało niespełna 0,5% osób.
Tym samym Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro stoi na stanowisku, że niezależnie od oceny zachowania oskarżonych przyjęta kwalifikacja prawna i wymierzona kara jest nadużyciem i jest rażąco niesprawiedliwa.
- Wyrok w sprawie Mariki pozostaje w dramatycznym kontraście wobec traktowania przez sądy przedstawicieli aktywistów LGBT i innych środowisk lewicowych, którzy dopuszczają się agresywnych zachowań, napaści, pobić i spotykają się zazwyczaj z uniewinnieniem bądź z symbolicznym skazaniem – wskazał Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro.
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa