W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dolnośląski pion PZ PK doprowadził do rozbicia międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się przemytem i handlem narkotykami na dużą skalę

18.10.2022

Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu przy współpracy z Centralnym Biurem Śledczym Policji oraz czeską prokuraturą doprowadzili do rozbicia międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się przemytem oraz handlem narkotykami. W trakcie czynności przejęto ponad tonę marihuany, kilogram mefedronu i zlikwidowano plantację konopi. Prokuratorskie zarzuty usłyszały 22 osoby, z czego 14 osób zatrzymano w Polsce.

grafika paragrafu

Międzynarodowa współpraca

Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu wspólnie z Centralnym Biurem Śledczym Policji prowadzi śledztwo dotyczące działalności międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się przestępczością narkotykową. W toku postępowania prokurator ustalił, że członkowie grupy na terenie kilku krajów UE zajmowali się wewnątrzwspólnotowym nabyciem, dostawą, wywozem oraz brali udział w obrocie znacznymi ilościami środków odurzających i psychotropowych.

Rozbicie międzynarodowej grupy było możliwe dzięki ścisłej współpracy Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu z Centralnym Biurem Śledczym Policji, Wydziałem Narkotykowym Generalnej Dyrekcji Ceł, hiszpańskimi organami ścigania oraz czeską Prokuraturą.
Przejęto znaczne ilości narkotyków

Pierwsze zatrzymania miały miejsce w marcu 2021 r. Wówczas na trasie A1, w województwie śląskim przeszukano samochód, którego kierowca przyjechał do Polski z Czech, przemycając 50 kg marihuany oraz kilogram mefedronu. Narkotyki były ukryte w przestrzeni ładunkowej naczepy w kartonach pomiędzy przewożonym towarem. W trakcie czynności zatrzymano dwie osoby, w tym kierowcę samochodu. Kolejne działania przeprowadzono trzy miesiące później, również na trasie A1 w okolicach granicy polsko-czeskiej, gdzie policjanci CBŚP zatrzymali do kontroli samochód osobowy. W bagażniku auta ujawniono karton z zawartością 5 kg marihuany. Narkotyki zostały zabezpieczone, a kierowca samochodu zatrzymany. We wrześniu 2021 r. zatrzymano do kontroli samochód ciężarowy jadący z Niemiec do Polski. W torbach foliowych, pomiędzy przewożonymi ziemniakami, znajdowało się 67 kg marihuany przemyconej z Hiszpanii do Polski. Do sprawy zatrzymano kierowcę pojazdu. Mocne uderzenie w zorganizowaną grupę przestępczą nastąpiło w październiku 2021 r. Wówczas przeprowadzono skoordynowane działania na terenie Czech i Polski, zatrzymując kolejnych członków rozpracowywanej grupy. Funkcjonariusze czeskich organów ścigania zatrzymali 8 osób i przejęli 743 kg marihuany, heroinę i zlikwidowali plantację konopi. W tym czasie w Polsce zatrzymano podejrzanego o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą. W trakcie dalszych czynności, w listopadzie 2021 r. na jednym z parkingów w Krakowie, policjanci przejęli 200 kg marihuany, która była ukryta w busie. Ostatnie czynności przeprowadzono w połowie października br. w województwie śląskim i mazowieckim, gdzie zatrzymano 2 osoby.

Łączna wartość narkotyków objęta zarzutami w toku całego międzynarodowego postępowania wynosi ponad 64 miliony złotych.

Usłyszeli prokuratorskie zarzuty

Dotychczas w toku postępowania na terenie Polski zatrzymano 14 osób, którym prokurator Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu przedstawił zarzuty m.in. kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane z art. 258 § 1 i 3 kk , przemytu oraz wprowadzania do obrotu znacznych ilości marihuany kwalifikowane z art. 55 ust. 3 oraz 56 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Wobec 12 podejrzanych na wniosek prokuratora zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

{"register":{"columns":[]}}