Dolnośląski pion PZ PK doprowadził do rozbicia zorganizowanej grupy przestępczej, która dokonała oszustw podatkowych na kwotę ponad 11,5 miliona złotych
17.04.2023
Na polecenie prokuratora Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu funkcjonariusze KAS zatrzymali 7 osób w śledztwie dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się oszustwami podatkowymi na szkodę Skarbu Państwa oraz praniem pieniędzy pochodzących z tych oszustw. Wszyscy zatrzymani usłyszeli zarzuty i na wniosek prokuratora 5 osób trafiło do aresztu.
Prokuratorskie zarzuty
Prokurator Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu przedstawił zatrzymanym zarzuty dotyczące wystawiania poświadczających nieprawdę faktur VAT w tym tzw. zbrodni VAT-owskiej kwalifikowane z art. 271a § 1 kk i art. 277a § 1 kk oraz popełnienia przestępstw karnoskarbowych kwalifikowanych z art. 56 § 1 kks i inne.
Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą nawet do 25 lat pozbawienia wolności.
Na wniosek prokuratora 5 osób trafiło do aresztu
Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował do Sądu wnioski o zastosowanie wobec 5 podejrzanych środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd w pełni podzielił stanowisko oraz argumentację prokuratora i zastosował tymczasowe aresztowanie.
Przerabiali faktury VAT żeby zwiększyć koszty
W toku postępowania prokurator ustalił, że celem działania zorganizowanej grupy przestępczej było dokonywanie oszustw podatkowych polegających na uszczupleniu należności Skarbu Państwa na ogromną skalę. Podstawą prowadzonych przez członków grupy przestępczej działań było przerabianie faktur VAT i tym samym zwiększanie kosztów nabycia towarów. Następnie „powiększone” koszty były odliczane od należnego Skarbowi Państwa VAT-u i dzięki temu podejrzani płacili niższy podatek. Tak „zaoszczędzone” środki były następnie ukrywane, w tym wyprowadzane pod różnymi postaciami do majątków osobistych osób powiązanych z procederem.
Prokurator zabezpieczył majątek podejrzanych
W toku śledztwa prokurator Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu wraz z funkcjonariuszami KAS przeprowadził czynności zmierzające do ujawnienia i zabezpieczenia mienia podejrzanych, które w całości pozwolą na naprawienie wyrządzonej szkody oraz pokrycie kar finansowych.
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa