W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dolnośląski pion PZ PK doprowadził do skazania na karę 12 lat pozbawienia wolności Romualda Ś. za działanie na szkodę PCZ SA

25.07.2022

Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu doprowadził do wydania przez Sąd Okręgowy we Wrocławiu wyroku skazującego wobec 7 oskarżonych w sprawie dotyczącej oszustw i działań na szkodę wierzycieli spółki PCZ SA oraz prania pieniędzy pochodzących z tych czynów na kwotę nie mniejszą niż 80 milionów złotych. Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu w sierpniu 2018 r. skierował w tej sprawie akt oskarżenia do Sądu.

dłonie w kajdankach

Mechanizm przestępczy

W toku śledztwa prokurator Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu ustalił, że mechanizm przestępczy wykorzystywany przez oskarżonych polegał na wykreowaniu dobrego wizerunku firmy PCZ SA w oparciu o nierzetelne dane księgowe, błędne sprawozdania finansowe i niezgodne ze stanem rzeczywistym komunikaty przedkładane na rynek kapitałowy, co spowodowało, że szereg inwestorów zakupiło obligacje tej spółki. Pomimo zaistnienia szeregu niekorzystnych dla spółki okoliczności, takich jak wyprowadzanie majątku, jego fikcyjne obciążanie, inwestorzy nie byli o tym prawidłowo informowani, co podtrzymywało ich mylne przekonanie o dobrej kondycji spółki. Równolegle członkowie zarządu PCZ SA systematycznie wyprowadzali majątek na rzecz podmiotów (firm i fundacji) będących w bezpośrednim zarządzaniu głównego organizatora procederu – Romualda Ś. Dochodziło także do manipulowania kursami akcji spółki PCZ SA.

Prokurator zabezpieczył majątek dzięki przepisom o konfiskacie rozszerzonej

Jeszcze w toku prowadzonego śledztwa prokurator dokonał zabezpieczenia majątkowego na ujawnionych przedmiotach w tym zegarkach, biżuterii, numizmatach, pieniądzach, a przede wszystkim luksusowych pojazdach  w tym m.in. na kilkudziesięciu samochodach m-ki Rolls – Royce oraz nieruchomościach.

Zabezpieczenie tego majątku przez prokuratora było możliwe do przeprowadzenia dzięki zastosowaniu przepisów o konfiskacie rozszerzonej, co było szczególnie istotne z uwagi na formalne przenoszenie przez Romualda Ś. własności składników majątkowych na inne podmioty.

Znowelizowane w ostatnim okresie przepisy okazały się być skutecznym narzędziem w walce z przestępcami ukrywającymi swoje majątki, co wcześniej było niemożliwe z uwagi na nieskuteczne postępowania egzekucyjne nawet w przypadku wydawania wyroków skazujących.

Romuald Ś. skazany na 12 lat pozbawienia wolności

W wydanym wyroku, Sąd podzielił zarzuty stawiane przez prokuratora w akcie oskarżenia i wydał wyrok skazujący wobec wszystkich oskarżonych.   

Główny oskarżony Romuald Ś. został skazany łącznie na karę 12 lat pozbawienia wolności oraz grzywnę w wymiarze 1,3 miliona złotych.

Kolejni współdziałający z nim członkowie zarządu PCZ S.A. Beata G.  i Stanisław P. zostali skazani na kary po 3 lata pozbawienia wolności oraz grzywny.

Współpracujący przez całe postępowanie z organami ścigania Tomasz B. w trybie nadzwyczajnego złagodzenia kary został skazany na karę 1 roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres 3 lat próby oraz karę grzywny.

Biegli rewidenci Jan M. i Zofia Sz. zostali skazani na kary z warunkowym zawieszeniem jej wykonania oraz grzywny, podobnie jak rzeczoznawca majątkowy Mirosław H.

Sąd w stosunku do wszystkich osób zajmujących określone stanowiska orzekł  zakaz ich zajmowania i sprawowania funkcji, w tym w stosunku do Romualda Ś. w maksymalnym wymiarze 10 lat.

Obowiązek naprawienia szkody

Zgodnie z wnioskiem Prokuratora, Sąd nakazał Romualdowi Ś., Beacie G. i Stanisławowi P. solidarny obowiązek naprawienia szkód w łącznej kwocie prawie 80 milionów złotych w tym jakie ponieśli wszyscy nabywcy niespłaconych obligacji w kwocie około 59 milionów złotych.

Sąd zasądził na rzecz Skarbu Państwa pokrycie kosztów postępowania w tym Romualdowi Ś. w kwocie 260 tysięcy złotych.

Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu prowadził postępowanie z Komendą Wojewódzką Policji we Wrocławiu przy bardzo dobrej współpracy z Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

{"register":{"columns":[]}}