Dolnośląski pion PZ PK skierował akt oskarżenia przeciwko 18 osobom w śledztwie dotyczącym międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się przemytem narkotyków
10.03.2023
Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu 8 marca 2023 r. skierował do Sądu Okręgowego we Wrocławiu akt oskarżenia przeciwko 18 osobom działającym w ramach międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się obrotem znacznymi ilościami narkotyków.
Międzynarodowa współpraca Dolnośląskiego pionu PZ PK i zatrzymania na granicy
Zatrzymania w śledztwie to m.in. efekt wzorowej współpracy pomiędzy Dolnośląskim pionem PZ PK i czeską Prokuraturą, jak również CBŚP oraz funkcjonariuszami służb Republiki Czeskiej i Królestwa Hiszpanii.
Efektem tej współpracy polegającej na analizie i wymianie posiadanych informacji, a także na bardzo sprawnej pracy operacyjnej i ścisłej współpracy międzynarodowej pomiędzy Dolnośląskim pionem PZ PK, a służbami antynarkotykowymi było m.in. zatrzymanie w marcu 2021 roku, samochodu ciężarowego wjeżdżającego z Czech do Polski przez przejście graniczne w miejscowości Gorzycki. Podczas przeszukania w przestrzeni ładunkowej pojazdu w kartonach pomiędzy przewożonym towarem ujawniono pakunki z marihuaną o łącznej wadze 50 kg oraz 1 kg mefedronu.
W czerwcu 2021 roku, ponownie zatrzymano do kontroli drogowej, samochód osobowy wjeżdżający z Czech do Polski przez przejście graniczne w miejscowości Gorzycki. W wyniku przeszukania w bagażniku pojazdu ujawniono karton z zawartością worka wypełnionego marihuaną o łącznej wadze 5 kg.
We wrześniu 2021 roku w trakcie kolejnej kontroli drogowej, zatrzymano samochód ciężarowy wjeżdżający z Niemiec do Polski przez przejście graniczne w miejscowości Olszyna. Podczas przeszukania w przestrzeni ładunkowej pojazdu w workach pomiędzy przewożonym towarem postaci ziemniaków ujawniono pakunki z marihuaną o łącznej wadze 67 kg. W trakcie czynności ustalono, iż ładunek przewożony był z Królestwa Hiszpanii do Polski.
Łączna wartość zatrzymanych na terenie Polski środków odurzających i psychotropowych wynosiła ponad 6,7 miliona złotych.
Działania na terenie Czech i zatrzymanie lidera grupy na terenie Polski
W październiku 2021 roku przeprowadzono jednocześnie realizacje na terenie Republiki Czeskiej oraz Polski, zatrzymując kolejnych członków zorganizowanej grupy przestępczej. Funkcjonariusze czeskich organów ścigania dokonali zatrzymań 8 członków zorganizowanej grupy oraz szeregu przeszukań magazynów narkotykowych w wyniku czego ujawnili i zabezpieczyli ponad 743 kilogramy marihuany oraz zlikwidowali jej plantacje.
W tym czasie na terenie Polski zatrzymano jednego z liderów zorganizowanej grupy przestępczej grupy.
W toku śledztwa prokurator Dolnośląskiego pionu PZ PK ustalił, że członkowie grupy w okresie od lutego 2019 r. do października 2021 r., na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, Republiki Czeskiej, Królestwa Hiszpanii, Holandii, Niemiec i Wielkiej Brytanii dokonali co najmniej 39 wewnątrzwspólnotowych nabyć znacznej ilości środków odurzających i psychotropowych, które zostały przywiezione z terenu Królestwa Hiszpanii, Republiki Czeskiej i z Holandii.
Grupa sprawdziła do Polski prawie 2,5 tony marihuany, 50 kg amfetaminy, 179 kg kokainy oraz 37,5 kg haszyszu.
Jednocześnie jej członkowie usiłowali przemycić do Polski prawie 350 kg marihuany z terenu Królestwa Hiszpanii i Republiki Czeskiej na teren Rzeczypospolitej Polskiej.
Prokuratorskie zarzuty
Prokurator Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu zarzucił oskarżonym dokonanie przemytu oraz obrotu znaczną ilością środków odurzających i psychotropowych kwalifikowane z art. 55 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz art. 56 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.
Czyny zarzucane oskarżonym zagrożone są karą do 15 lat pozbawienia wolności.
Zarzuty dotyczą marihuany o łącznej wadze prawie 3 ton, 990,63 gram mieszaniny mefedronu (4-MMC) oraz 4-chlorometkatynonu (4-CMC), 50 kg amfetaminy, 179 kg kokainy, 27,5 kg haszyszu oraz 105 kg mefedronu.
Z ustaleń śledztwa wynika, że łączna wartość narkotyków będąca przedmiotem obrotu przez oskarżonych wyniosła ponad 98 milionów złotych.
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa