Dolnośląski pion PZ Prokuratury Krajowej przedstawił zarzuty 6 osobom w śledztwie dotyczącym oszustw podatkowych
22.04.2024
Na polecenie prokuratora Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu funkcjonariusze KAS zatrzymali 6 osób w śledztwie dotyczącym oszustw podatkowych i prania pieniędzy. Podejrzany Przemysław B. został zatrzymany na gorącym uczynku na terenie jednego z urzędów.
Usłyszeli prokuratorskie zarzuty
Prokurator Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu przedstawił zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane z art. 258 § 1 k.k. wystawiania poświadczających nieprawdę faktur kwalifikowane z art. 271a § 2 k.k., prania pieniędzy kwalifikowane z art. 299 § 1 k.k. oraz przestępstw karnoskarbowych.
Czyny zarzucone podejrzanym zagrożone są karą do 20 lat pozbawienia wolności.
Wszyscy podejrzani trafili do aresztu
Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu skierował do Sądu Rejonowego dla Wrocławia Śródmieścia wnioski o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec 6 podejrzanych. Sąd, w oparciu o przedłożony materiał dowodowy, podzielił stanowisko prokuratora co do istnienia dużego prawdopodobieństwa popełnienia przez podejrzanych zarzucanych im przestępstw oraz co do realnej obawy matactwa i zastosował wobec 6 podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.
Podejrzany zmieniał tożsamość
Z ustaleń postępowania wynika, że podejrzani w okresie od 2021 do 2023 r. wykorzystywali spółki do dokonywania oszustw podatkowych i prania pieniędzy.
Przy wykorzystaniu mechanizmu oszustwa podatkowego realizowanego metodą „znikającego podatnika” doprowadzili do uszczuplenia należności przysługujących Skarbowi Państwa w kwocie nie mniejszej niż 9 milionów złotych. W toku śledztwa prokurator ustalił, że główny organizator przestępczego procederu, a zarazem wiodący jego beneficjent – Przemysław B., wykorzystywał w toku swojej ponad 2-letniej działalności związanej z zarządzaniem licznymi podmiotami, tożsamość innej osoby. Działania te miały na celu utrudnienie prowadzenia wobec niego ewentualnych czynności śledczych. W wyniku dalszej działalności zaczął posługiwać się tożsamością trzeciej osoby.
Prokurator dokonał zabezpieczeń majątkowych
Prokurator, na poczet przyszłych kar i środków karnych, zastosował wobec podejrzanych zabezpieczenia majątkowe w wysokości ponad 5 milionów złotych w postaci gotówki, środków pieniężnych ujawnionych na rachunkach bankowych prowadzonych dla podmiotów gospodarczych i osób fizycznych jak również nieruchomości.
W toku dalszych czynności badane będą kwestie dotyczące wyprowadzania i ukrywania zysków z przestępstwa które doprowadzą do kolejnego zabezpieczenia majątku podejrzanych.
Postępowanie ma charakter rozwojowy, prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań.
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa