Dwudniowe spotkanie koordynacyjne międzynarodowego zespołu śledczego badającego zbrodnie wojenne w Ukrainie
01.06.2022
Wczoraj (31 maja 2022 roku) zakończyło się dwudniowe spotkanie koordynacyjne międzynarodowego zespołu śledczego badającego zbrodnie wojenne popełniane w Ukrainie. Podczas prac zespołu w siedzibie Eurojust w Hadze, doszło do podpisania porozumienia, na mocy którego kolejne państwa tj. Estonia, Łotwa i Słowacja, dołączyły do zespołu. Ze strony polskiej umowę podpisał Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro.
Na zakończenie spotkania odbyła się konferencja prasowa, podczas której Prokurator Generalna Ukrainy Iryna Wenediktowa poinformowała o dołączeniu kolejnych państw do międzynarodowego zespołu śledczego. Ponadto przedstawiła postępy działań podjętych przez ukraińską prokuraturę. Wskazała, że zidentyfikowanych zostało ponad 600 Rosjan podejrzanych o popełnienie zbrodni wojennych w Ukrainie i rozpoczęto postępowania karne wobec 80 z nich.
W konferencji prasowej wziął również udział I Zastępca Prokuratora Generalnego, Prokurator Krajowy Dariusz Baski, który nadzoruje działania polskiej prokuratury w śledztwie dotyczącym zbrodni wojennych popełnianych w Ukrainie. Prokurator Krajowy przypomniał, że polska Prokuratura 28 lutego 2022 roku zainicjowała śledztwo w sprawie wszczęcia i prowadzenia wojny przez władze i funkcjonariuszy Federaji Rosyjskiej, skierowanej przeciwko suwerenności, integralności terytorialnej i politycznej niepodległej Ukrainy. Wskazał, że śledztwo obejmuje także działania podejmowane przez władze i funkcjonariuszy Republiki Białorusi, którego terytorium udostępniane jest dla dokonywania ataków agresji zbrojnej przeciwko Ukrainie.
Prokurator Krajowy wskazał, że polskie śledztwo skupia się na przesłuchiwaniu pokrzywdzonych i świadków zbrodni wojennych dokonywanych w Ukrainie, jak również zabezpieczaniu dowodów m.in. w postaci nagrań, czy dokumentów medycznych. Wskazał, że wszystkie te czynności mają na celu zgromadzenie materiału dowodowego, który pozwoli na pociągnięcie sprawców do odpowiedzialności karnej.
- Dotychczas w toku śledztw przesłuchano ponad 1100 osób. Liczba przesłuchań jest systematycznie uzupełniania, a każdy z protokołów podlega wnikliwej analizie – powiedział Prokurator Krajowy Dariusz Barski.
Prokurator Krajowy podziękował również wszystkim uczestnikom międzynarodowego zespołu śledczego za dotychczasową współpracę i zachęcił kolejne kraje do przyłączania się do zespołu.
Z wystąpieniami uczestników konferencji można się zapoznać w materiale filmowym dostępnym pod niżej wskazanym linkiem:
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa