W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dyrektor Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu o śledztwie dotyczącym Lecha Wałęsy

28.08.2017

- Prokuratorzy pionu śledczego IPN nie prowadzą żadnej operacji przeciwko byłemu prezydentowi Lechowi Wałęsie, tylko wypełniają swoje ustawowe obowiązki. Do prokuratury wpłynęły dwa zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa składania fałszywych zeznań przez Lecha Wałęsę. 

Prokurator, zgodnie z ustawowym obowiązkiem, musiał je merytoryczne rozpatrzyć. W przypadku uzasadnionego podejrzenia przestępstwa ma obowiązek wszcząć postępowanie przygotowawcze. Bez względu na to, kogo ono dotyczy albo kto złożył zawiadomienie. Jeśli prokurator nie wypełni tego obowiązku, to może zostać pociągnięty do odpowiedzialności dyscyplinarnej, a nawet karnej – powiedział w dzisiejszej (28 sierpnia 2017 roku) rozmowie z portalem Onet Andrzej Pozorski Zastępca Prokuratora Generalnego – Dyrektor Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

Zastępca Prokuratora Generalnego zwrócił uwagę, że postępowanie w sprawie autentyczności dokumentów tajnego współpracownika o pseudonimie „Bolek” odnalezionych w domu Czesława Kiszczaka zostało wszczęte jeszcze przez poprzednie kierownictwo IPN i nie oznacza to, że wtedy Instytut polował na Lecha Wałęsę. Dziś IPN też tego nie robi.

Jeżeli faktycznie było tak, że Lech Wałęsa pytany przed sądem o to, czy podpisał dokumenty o współpracy ze służbą bezpieczeństwa PRL lub czy brał pieniądze za tę współpracę, twierdził, że nie miało to miejsca, to w świetle dokumentów znalezionych w domu Czesława Kiszczaka i ekspertyzy biegłych może to rodzić odpowiedzialność karną dla byłego prezydenta. Pozostaje także kwestia białostockiego śledztwa, w którym Lech Wałęsa był przesłuchiwany w charakterze świadka i wtedy też zakwestionował autentyczność zabezpieczonych dokumentów – mówił prokurator Andrzej Pozorski. Dodał, że na tym etapie postępowania za wcześniej na mówienie o tym, czy zostaną postawione zarzuty. Prokuratura musi najpierw dokładnie ustalić, w jakich sprawach i ile razy był przesłuchiwany Lech Wałęsa oraz czy został prawidłowo pouczony o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.

Zachęcamy do lektury całej rozmowy z Zastępcą Prokuratora Generalnego – Dyrektorem Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu [link].

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
17.06.2021 05:16 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
17.06.2021 05:16 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}