W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Działalność międzynarodowa

Do podstawowych zadań Departamentu do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji należy współpraca międzynarodowa w zakresie opracowywania strategii zwalczania przestępczości zorganizowanej, współdziałanie z polskim przedstawicielem w Eurojust oraz przedstawicielami innych organizacji o charakterze międzynarodowym w zakresie zwalczania przestępczości zorganizowanej.

Główne obszary wspólpracy

1. Pranie pieniędzy i finansowanie terroryzmu

Departament do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Generalnej kontynuuje zaangażowanie w prace Komitetu Ekspertów Rady Europy do Spraw Ewaluacji Krajowych Systemów Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy i Finansowaniu Terroryzmu (MONEYVAL) z siedzibą w Strasburgu. IV runda kompleksowej ewaluacji polskiego systemu przeciwdziałania praniu pieniędzy przez ekspertów Rady Europy została przewidziana na początek 2012 roku.

2. Handel ludźmi

Przedstawiciel Departamentu jest ekspertem i krajowym punktem kontaktowym do spraw działań przeciwko handlowi ludźmi GRETA (The Group of Experts on Trafficking in Human Beings) działającej przy Radzie Europy. Reprezentując Prokuraturę Generalną bierze także udział w konferencjach międzynarodowych Organizacji Narodów Zjednoczonych i Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, których tematyka dotyczy handlu ludźmi.

Departament bierze czynny udział w spotkaniach z udziałem przedstawicieli organów wymiaru sprawiedliwości oraz instytucji państwowych innych państw, w czasie których prezentowana jest aktywność Prokuratury Generalnej w różnych aspektach zwalczania przestępczości, w tym handlu ludźmi.

Na bieżąco prowadzona jest współpraca i wymiana informacji z Ambasadami Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

3. Eurojust

W ramach współpracy  europejskiej w  obszarze wolności , bezpieczeństwa i sprawiedliwości Prokuratura Generalna poprzez swojego Przedstawiciela Krajowego ściśle współdziała z Eurojust.

Eurojust został powołany do życia decyzją Rady z dnia 28 lutego 2002 roku jako organ Unii Europejskiej posiadający osobowość prawną, mający stymulować i polepszać koordynację działań i współpracę między właściwymi organami sądowymi państw członkowskich. Poprawa współpracy między państwami to w szczególności ułatwianie realizacji wniosków o pomoc prawną i decyzji dotyczących współpracy sądowej w sprawach karnych.

Aktualnie Eurojust wykonuje swoje zadania na podstawie decyzji Rady z dnia 16 grudnia 2008 roku, przy udziale 27 przedstawicieli krajów członkowskich. Prokuratura Generalna reprezentowana jest przez delegowanego do wykonywania czynności służbowych poza granicami kraju prokuratora z Departamentu do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji.

W ramach  współpracy obok działań polegających na ułatwianiu wykonywania wniosków o pomoc prawną zadaniem Eurojustu jest również koordynowanie postępowań  karnych prowadzonych przez dwa lub więcej państwa członkowskie w najpoważniejszych sprawach dotyczących przestępczości zorganizowanej, przy czym czynności te nie byłyby możliwe bez aktywnego zaangażowania właściwych  krajowych jednostek organizacyjnych prokuratury.

Korespondentem krajowym Eurojust do spraw terroryzmu jest prokurator wykonujący czynności w Departamencie do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji.

Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
14.07.2021 14:46 Weronika Krasnopolska
Wytwarzający/ Odpowiadający:
Weronika Krasnopolska
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
Działalność międzynarodowa 1.0 14.07.2021 14:46 Weronika Krasnopolska

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP

{"register":{"columns":[]}}