W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Działania Prokuratury w ramach Tygodnia Pomocy Ofiarom Pokrzywdzonym Przestępstwem

27.03.2018

Ponad 1000 osobom prokuratorzy z całego kraju udzielili porad w zakresie między innymi prawa karnego, cywilnego, administracyjnego oraz pracy i ubezpieczeń społecznych w ramach Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem, który odbył się w dniach 19-25 lutego 2018 roku.

W tym okresie każdy zainteresowany mógł uzyskać bezpłatną poradę prawną w prokuraturach regionalnych, okręgowych i rejonowych w całym kraju.

Zdecydowana większość przyjętych interesantów to osoby, które przedstawiły konkretny problem i zwracały się z prośbą o udzielenie porady prawnej. Najczęściej poruszane zagadnienia dotyczyły przestępstwa kradzieży rzeczy, niealimentacji, konfliktów sąsiedzkich, problemów mieszkaniowych, możliwości leczenia osoby uzależnionej, spraw rodzinnych oraz szeregu innych z zakresu prawa karnego, cywilnego, egzekucyjnego, pracy i ubezpieczeń społecznych.

Z informacji uzyskanych z prokuratur z całego kraju wynika, że w 2018 roku w ramach obchodów Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem, prokuratorzy podjęli szerokie działania informacyjne, pełnili dyżury w ramach, których przyjmowali osoby zgłaszające się do prokuratury, nawiązali współpracę z organami samorządowymi oraz organizacjami pomocowymi działającymi na terenie właściwości poszczególnych jednostek zajmującymi się problematyką pomocy ofiarom przestępstw, brali udział w konferencjach i wygłaszali referaty o tematyce związanej z pomocą oraz prawami osób pokrzywdzonych przestępstwem.

Wszystkim osobom udzielono wszechstronnych informacji. Interesantów kierowano także do właściwych organów oraz wskazywano im konkretne instytucje pozarządowe mogące udzielić pomocy socjalnej i psychologicznej.

Idea obchodów Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw zrodziła się w 2000 roku w Ministerstwie Sprawiedliwości i ma na celu zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem. Jest ona związana z obchodzonym w dniu 22 lutego Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw. W Polsce dzień ten został ustanowiony Dniem Ofiar Przestępstw na mocy ustawy z dnia 12 lutego 2003 roku o ustanowieniu 22 lutego Dniem Ofiar Przestępstw. Ma on służyć przypominaniu o trudnej sytuacji ofiar przestępstw i ich rodzin, monitorowaniu  sytuacji osób pokrzywdzonych przestępstwem oraz działań podejmowanych na rzecz poprawy ich położenia.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
10.08.2021 14:42 Szczepaniak Adrian
Pierwsza publikacja:
17.06.2021 04:48 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}