W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Działania prokuratury w sprawie stwierdzonych nieprawidłowości w funkcjonowaniu Prokuratury Regionalnej w Lublinie do lutego 2024 r.

13.09.2024

W wyniku przeprowadzonej w marcu 2024 r. lustracji w Prokuraturze Regionalnej w Lublinie stwierdzono szereg nieprawidłowości w funkcjonowaniu tej jednostki w okresie do lutego 2024 r. Na podstawie uzyskanych dowodów Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej wszczął śledztwo w kierunku niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień przez byłego Prokuratora Regionalnego w Lublinie. Dodatkowo, Rzecznik Dyscyplinarny Prokuratora Generalnego prowadzi postępowanie dotyczące rażącego naruszenia przepisów prawa oraz uchybienia godności urzędu.

Działania prokuratury w sprawie stwierdzonych nieprawidłowości w funkcjonowaniu Prokuratury Regionalnej w Lublinie


Badanie  spraw

W lutym 2024 r. w Prokuraturze Regionalnej w Lublinie przeprowadzono kwerendę i badanie spraw pozostających w referacie byłego Prokuratora Regionalnego w Lublinie Jerzego Ziarkiewicza, w związku z ujawnionymi informacjami medialnymi o możliwości przechowywania akt spraw karnych w garażu.

Czynności te objęły 20 spraw. Przedmiotem tych spraw był zwierzchni nadzór służbowy nad postępowaniami przygotowawczymi prowadzonymi w jednostkach organizacyjnych prokuratury regionu lubelskiego.

W dniu 8 marca 2024 r. Prokurator Regionalny w Lublinie przekazał Prokuratorowi Krajowemu sprawozdanie z dokonanych ustaleń wraz z kopiami dokumentów z akt badanych spraw.


Lustracja

W związku z doniesieniami medialnymi Prokurator Krajowy zarządził przeprowadzenie w dniach 6-13 marca 2024 r. lustracji Prokuratury Regionalnej w Lublinie.

Lustracją objęto działalność Prokuratury Regionalnej w Lublinie w okresie od 1 stycznia 2023 r. do 29 lutego 2024 r., a także wybrane sprawy zarejestrowane przed tym okresem w repertoriach „Ds”, rejestrach „Dsn” i „Ko” oraz innych rejestrach. Badaniem lustracyjnym objęto również część spraw opisanych w sprawozdaniu Prokuratora Regionalnego w Lublinie.

Łącznie w toku lustracji zbadano akta podręczne 216 spraw zarejestrowanych w repertorium „Ds” oraz rejestrach „Dsn” i „Ko”.

Ponadto zbadano działania podjęte przez kierownictwo jednostki w związku z upublicznieniem przechowywania akt i materiałów postępowań przygotowawczych w garażu.

Celem lustracji było także zbadanie przyczyn ewentualnych uchybień w pracy oraz nieprawidłowości w działaniu jednostki w kontrolowanym obszarze.

Z przeprowadzonej lustracji sporządzono sprawozdanie datowane na dzień 3 kwietnia 2024 r., które przedstawiono Prokuratorowi Krajowemu.

W toku lustracji ujawniono liczne uchybienia, w tym:

  • zwłokę w dekretacji spraw i przydzieleniu ich do referatu właściwego prokuratora,
  • dekretowanie i rejestrowanie pism w rejestrze „Ko” w sytuacji, gdy przedmiotem korespondencji i inicjowanej sprawy była faktycznie działalność nadzorcza z zakresu badania        praktyki prokuratorskiej lub badania form, kierunków i dynamiki przestępczości,
  • zwłokę w podejmowaniu decyzji o przejęciu sprawy do dalszego prowadzenia w Prokuraturze Regionalnej w Lublinie,
  • zwłokę w podejmowaniu czynności postępowania przygotowawczego po wyłączeniu materiałów śledztwa do prowadzenia w odrębnym postępowaniu,
  • zwłokę w podjęciu decyzji zatwierdzającej postanowienie funkcjonariusza Straży Granicznej o umorzeniu przed wszczęciem śledztwa,
  • zwłokę, sięgającą nawet 5 miesięcy, w podjęciu decyzji o przekazaniu sprawy do prowadzenia w innej podległej jednostce organizacyjnej,
  • bezczynność w sprawowaniu zwierzchniego nadzoru służbowego,
  • zwłokę w rozpoznawaniu zażaleń na postanowienia prokuratorów,
  • ponad 6-miesięczną zwłokę w ocenie projektu postanowienia o umorzeniu śledztwa prowadzonego w podległej prokuraturze okręgowej,
  • zwłokę sięgającą ponad 4 lat i 4 miesięcy w nadaniu biegu zażaleniu obrońcy podejrzanego na postanowienie prokuratora z dnia 21 sierpnia 2019 r. w przedmiocie żądania rzeczy i przeszukania,
  • zwłokę w analizowaniu zasadności decyzji prokuratorów z podległych jednostek organizacyjnych o umorzeniu nadzorowanych postępowań przygotowawczych,
  • przekazywanie spraw do dalszego prowadzenia w innych, podległych jednostkach bez pisemnego uzasadnienia,
  • wielomiesięczne przetrzymywanie w Prokuraturze Regionalnej w Lublinie akt głównych nadzorowanych spraw prowadzonych w podległych jednostkach.

Ustalenia lustracji potwierdziły nieprawidłowości związane z organizacją pracy i administrowaniem jednostką, a także nieprawidłowości z wewnętrznym i zwierzchnim nadzorem służbowym.

W toku lustracji ujawniono w pomieszczeniu gospodarczym (garażu) Prokuratury Regionalnej w Lublinie dokumenty zgromadzone w toku postępowań przygotowawczych prowadzonych przez prokuratora Jerzego Ziarkiewicza.


Śledztwo

W dniu 8 kwietnia 2024 roku do Wydziału Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej wpłynęła kopia sprawozdania z wyżej wymienionej lustracji przeprowadzonej w Prokuraturze Regionalnej w Lublinie. Na tej podstawie wdrożono postępowanie sprawdzające (1001-14.Ds.30.2024).

W następnych tygodniach do akt tego postępowania wpływały kolejne materiały z Prokuratury Regionalnej w Lublinie wskazujące na nieprawidłowości w konkretnych sprawach, a także zawiadomienia od osób fizycznych wskazujące na możliwość niedopełnienia obowiązków lub przekroczenia uprawnień przez byłego Prokuratora Regionalnego w Lublinie.

Na tej podstawie w dniu 24 lipca 2024 roku w WSW PK wszczęto śledztwo o trzy czyny polegające na niedopełnieniu obowiązków lub przekroczeniu uprawnień, czym działano na szkodę interesu publicznego oraz prywatnego (czyny z art. 231 § 1 kk). Niedopełnienie obowiązków polegało m.in. na nienadawaniu biegu zażaleniom obrońców (przez ponad 4 lata).

W toku śledztwa uzyskiwana jest dokumentacja, przesłuchiwani są świadkowie, a także analizowane są akta śledztw nadzorowanych lub prowadzonych przez byłego Prokuratora Regionalnego w Lublinie.


Postępowanie dyscyplinarne

Materiały uzyskane w toku badania akt i lustracji zostały przekazane również do Rzecznika Dyscyplinarnego Prokuratora Generalnego. Na tej podstawie Rzecznik wszczął postępowanie dyscyplinarne w sprawie podejrzenia deliktu dyscyplinarnego w postaci oczywistego i rażącego naruszenia przepisów prawa oraz uchybienia godności urzędu przez prokuratora Jerzego Ziarkiewicza.

Postępowanie to pozostaje w toku, na zaawansowanym etapie.
 

prok. Przemysław Nowak
Rzecznik Prasowy
Prokuratury Krajowej

{"register":{"columns":[]}}