W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Działania prokuratury w walce z międzynarodową przestępczością narkotykową

04.04.2023

Dzisiaj (4 kwietnia 2023 roku) na briefingu prasowym Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro oraz Zastępca Prokuratora Generalnego do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Beata Marczak poinformowali o działaniach prokuratury w walce z międzynarodową przestępczością narkotykową.

Działania prokuratury w walce z międzynarodową przestępczością narkotykową

Wspólne działania prokuratury, CBŚP i hiszpańskiej Guaridi Civil

Na polecenie Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku (28 marca 2023 r.) funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali 5 osób w śledztwie dotyczącym międzynarodowych zorganizowanych grup przestępczych zajmujących się przemytem i handlem narkotykami.

 

- Ścisła współpraca prokuratorów i polskiej policji doprowadziła do rozbicia bardzo groźnej grupy przestępczej na terenie Polski jak i zagranicą – podkreślił Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro

 

Kolejne 3 osoby zostały dorowadzone z Aresztów Śledczych. Czynności zostały również przeprowadzone na terenie Hiszpanii gdzie funkcjonariusze Guaridi Civil przy udziale policjantów CBŚP zatrzymali 4 osoby.

Prokuratorskie zarzuty

Zatrzymani to mieszkańcy  woj. wielkopolskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Prokurator Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku przedstawił zatrzymanym i doprowadzonym zarzuty udziału w zorganizowanych grupach przestępczych kwalifikowane z art. 258 § 1 kk oraz  liczne przestępstwa związane z obrotem narkotykami, polegające głównie na przemycie narkotyków i ich transportowaniu od dostawców do odbiorców kwalifikowane z art. 55 ust. 3 i art. 56 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii w zw. z art. 65 § 1 kk.

Czyny zarzucone podejrzanym zagrożone są karą do 15 lat pozbawienia wolności.

W oparciu o ENA wydane na wniosek prokuratora Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku na terenie Hiszpanii doszło do zatrzymania 4 osób, w tym obywatela Niemiec polskiego pochodzenia kierującego w latach 2014-2021 działalnością grupy przestępczej.

Trafili do aresztu

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, obawę matactwa, ucieczki podejrzanych oraz grożącą im surową karę prokurator Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku skierował do Sądu 7 wniosków o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd w pełni podzielił argumentację i stanowisko  prokuratora i zastosował wobec podejrzanych tymczasowe aresztowanie.  

Międzynarodowe grupy przestępcze

Podlaski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku nadzoruje śledztwo dotyczące działalności międzynarodowych zorganizowanych grup przestępczych zajmujących się hurtowym przemytem oraz obrotem narkotykami w postaci kokainy, marihuany i haszyszu. 

 

- Najpoważniejsze sprawy dotyczące najgroźniejszych grup przestępczych w tym coraz częściej o charakterze międzynarodowym prowadzone są w Wydziałach do Spraw Przestępczości Zorganizowanej Prokuratury Krajowej – podkreśliła Zastępca Prokuratora Generalnego do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Beata Marczak

 

W toku śledztwa prokuratora ustalił, że grupy działały od 2014 roku do 2021 roku na terenie Polski, Hiszpanii, Niemiec, Danii, Szwecji, Szwajcarii i Holandii. Zajmowały się przemytem narkotyków z Maroka i Ameryki Południowej, w tym Ekwadoru, a następnie obrotem tymi środkami na terenie krajów europejskich.  

Kokaina, marihuana i haszysz

W toku postępowania prokurator ustalił, że na terenie Hiszpanii dochodziło do załadunku na samochody półciężarowe i ciężarowe znacznych ilości narkotyków, które następnie były transportowane do innych krajów celem dalszej dystrybucji. Haszysz był przewożony do Danii, marihuana – do Hiszpanii, Holandii i Szwajcarii, obrót kokainą dotyczył natomiast Niemiec i Polski. Procederem zajmowali się obywatele polscy mieszkający w Hiszpanii lub pracujący jako kierowcy w polskich firmach transportowych. W trakcie śledztwa ustalił, że powyższy proceder był prowadzony przez  6 grup przestępczych.

W sprawie na szeroką skalę korzystano z międzynarodowej pomocy prawnej w takich krajach jak Hiszpania, Niemcy, Francja.

Narkotyki o wartości 770 milionów złotych

W toku postępowania prokurator ustalił, że grupy przestępcze wprowadziły do obrotu ponad 2 250 kg marihuany o czarnorynkowej wartości ponad 137 milionów złotych, 8 735 kg haszyszu o czarnorynkowej wartości prawie 350 milionów złotych oraz 942 kg kokainy o wartości ponad 282 milionów złotych. -Łączna wartość wszystkich narkotyków to prawie 770 milionów złotych.

Sprawa ma charakter rozwojowy, prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Materiały

Działania prokuratury w walce z międzynarodową przestępczością narkotykową
Olsztyn​_Guardia​_Civil​_Europol​_video​_480p​_NET​_(muzyka).mp4 47.11MB

Zdjęcia (16)

{"register":{"columns":[]}}