W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Edmund BASZKOWSKI

Pamiątkowe zdjęcie Edmunda Baszkowskiego.

Edmund BASZKOWSKI, syn Mariana i Cecylii z Jankowskich, urodził się 25 lipca 1903 r. w Kaliszu, żonaty z Zofią z Czyżów, z którą miał syna Jacka.

Studiował prawo na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie studiów był korporantem Korporacji Akademickiej K! Sarmatia, w której w roku akademickim 1926/27 pełnił funkcję sekretarza.

Po uzyskaniu tytułu mgr prawa pełnił służbę prokuratorską, osiągając stanowisko wiceprokuratora Sądu Okręgowego w Warszawie.

Wraz z sędziami i prokuratorami w pierwszych dniach września 1939 r. ewakuowany do Dubna, gdzie następnie został aresztowany przez NKWD i wywieziony do obozu jenieckiego w Szepietówce, gdzie spotkał brata Antoniego Baszkowskiego. Następnie został przeniesiony do obozu w Kozielsku. W 1940 roku został zamordowany w Katyniu. Jego nazwisko widnieje na Liście Katyńskiej pod numerem 2060.

Na Cmentarzu Wojennym w Katyniu upamiętniony tablicą. Symboliczne wspomnienie także na grobowcu rodzinnym w Kaliszu. Zachowały się list żony – Zofii Baszkowskiej-Kwiecińskiej do Tygodnika Zorza z dnia 29 czerwca 1989 r. oraz notatka brata – Antoniego Baszkowskiego.

 

Źródła:

1. MiD WIH, L.W. 1940 oraz Kartoteka osobowa, litery A-D; AM 2060.

2. Parafia pw. NSPJ w Turku

3. http://nieobecni.com.pl/index.php?s=grob&id=144816

4. http://www.d-w.pl/event.php?ev=6688

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}