Fundacja prokuratorów, fanaberia czy życiowa konieczność
26.09.2017
Organizacje dobroczynne w ostatnim czasie stały się bardzo popularne. Z roku na rok powstaje ich coraz więcej. Powody, dla których są tworzone, mają jednak głębszą genezę niż przejściowa moda. Nowe organizacje zakładają ludzie, którym nie wystarcza praca w korporacji lub którym zależy na sprawach publicznych. A bywa, że i jedno i drugie.
Obecnie większość korporacji zawodowych prawników posiada swoje fundacje, a ich cele są bardzo różnorodne. Fundacja Prokuratorów i Pracowników Prokuratury im. Ireny Babińskiej ma już 15 lat. W 2012 r. stała się organizacją pożytku publicznego. Jej głównym celem jest finansowanie ochrony zdrowia prokuratorów i pracowników prokuratury oraz członków ich rodzin, ale nie tylko. Organizacja zajmuje się także podnoszeniem kwalifikacji zawodowych oskarżycieli oraz kultury prawnej społeczeństwa.
Genezy powstania Fundacji Prokuratorów i Pracowników Prokuratury im. Ireny Babińskiej należy upatrywać w solidarnym geście wsparcia dla ciężko chorej koleżanki. Jej apel o pomoc zaowocował wśród prokuratorów spontaniczną zbiórką pieniędzy na kosztowne leczenie. Kiedy jednak prokurator Irena Babińska przedwcześnie odeszła, zgromadzone darowizny przeistoczyły się w fundusz założycielski fundacji jej imienia, aby odtąd służyć wsparciem w leczeniu prokuratorów, pracowników prokuratury oraz ich bliskich, a zwłaszcza dzieci.
Tylko w 2015 r. Fundacja udzieliła pomocy 52 osobom na łączną kwotę 185 214,27 zł.
– Powrót do zdrowia bywa często bardzo kosztowny i tak obciąża budżet domowy, że nie sposób samodzielnie ponosić koszty terapii. Wśród naszych podopiecznych jest wiele dzieci, osób zmagających się z chorobami nowotworowymi, kardiologicznymi, wymagających kosztownych rehabilitacji i z wieloma innymi ciężkimi przypadłościami. Na budżet, którym dysponuje Fundacja, składają się odpisy 1% z podatku, darowizny i fundusze uzyskane w ramach aukcji charytatywnych. Zbliża się okres rozliczeń podatkowych. To dobry moment, aby podzielić się z chorymi odpisem z podatku. To nic nie kosztuje, a może stać się źródłem ogromnej radości i wdzięczności chorych – pisze dziś (26 września 2017 roku) na łamach dziennika „Rzeczpospolita” Lucyna Szczepaniak, prokurator delegowana do Biura Prezydialnego Prokuratury Krajowej.
https://archiwum.rp.pl/artykul/1354207-Fundacja-prokuratorow–fanaberia-czy-zyciowa-koniecznosc.html
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa
- Ostatnia modyfikacja:
- 10.08.2021 10:36 Szczepaniak Adrian
- Pierwsza publikacja:
- 17.06.2021 05:14 administrator gov.pl