W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Grupa podrabiająca markowe oleje silnikowe rozbita

21.02.2018

Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu nadzoruje postępowanie, które na wstępnym etapie dotyczyło wprowadzenia do obrotu wyrobów z podrobionymi znakami towarowymi producenta oleju marki „Castrol”.

Pierwsze zatrzymania, przeszukania i zarzuty

W 2015, a następnie w 2016 r. funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu przeprowadzili pierwsze czynności w tej sprawie, które doprowadziły do zabezpieczenia dwóch linii rozlewniczych, etykiety i podrobionego oleju. Te czynności pozwoliły prokuratorowi na przedstawienie zarzutów 3 osobom (czyny z art. 305 ustawy – Prawo własności przemysłowej i kodeksu karnego skarbowego). Wobec jednego ze sprawców, na wniosek prokuratora, sąd zastosował tymczasowe aresztowanie.

Kontynuacja przestępczej działalności

Pomimo zatrzymań, przeszukań i zarzutów, policjanci z KWP we Wrocławiu natrafili na ślad kontynuowania przestępczej działalność przez część osób znanych z tej sprawy.

14 i 15 lutego 2018 r. policjanci przeprowadzili kolejne przeszukania, które doprowadziły do zabezpieczenia linii produkcyjnej  do podrabiania znaków towarowych i produktów kolejnego producenta oleju silnikowego „Mobil 1”.  Jednocześnie zostały zatrzymane 4 osoby, które uczestniczyły w nielegalnym procederze.

Kolejne prokuratorskie zarzuty

Zatrzymani usłyszeli zarzuty popełnienia przestępstw polegających na udziale w zorganizowanej grupie przestępczej (art. 258 par. 1 kodeksu karnego), podrabiania i wprowadzania do obrotu wyrobów z nieoryginalnymi znakami towarowymi (art. 305 ust. 1 i 3 ustawy – Prawo własności przemysłowej), poświadczania nieprawdy w fakturach VAT (art. 271 par. 1 i 3 k.k.) oraz zarzut prania brudnych pieniędzy (art. 299 par. 1 i 5 k.k.). W wyniku przestępczego procederu pokrzywdzeni ponieśli łącznie straty finansowe w wysokości 3,2 mln. zł.

Część z zatrzymanych osób przyznała się do popełnienia zarzuconych im przestępstw, część usiłowała kwestionować swoje sprawstwo.

Prokurator, po przeanalizowaniu materiału dowodowego  zastosował wobec 2 osób nieizolacyjnie środki zapobiegawcze, natomiast wobec 2 innych  podejrzanych,  wystąpił z wnioskami o tymczasowe aresztowanie, które zostały uwzględnione przez sąd.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
10.08.2021 13:32 Szczepaniak Adrian
Pierwsza publikacja:
17.06.2021 04:55 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}