W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Grupa podrabiająca środki chemiczne została rozbita

16.11.2016

Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej prowadzi śledztwo przeciwko członkom zorganizowanej grupy przestępczej, którzy trudnili się wyłudzaniem VAT oraz podrabianiem środków chemicznych.

Zatrzymano osiem osób

W toku postępowania, na polecenie prokuratora, funkcjonariusze CBŚP z Lublina zatrzymali w Lublinie, Żywcu, Grójcu, Rykach i Świdniku osiem osób. Trudnili się oni podrabianiem i sprzedażą – również za granicą – płynów do mycia naczyń, proszków do prania znanego koncernu. W trakcie swojej działalności przestępcy wyłudzali również podatek VAT.

Wraz z zatrzymaniami funkcjonariusze dokonali przeszukania wielu miejsc, w tym drukarni gdzie na potrzeby grupy produkowane były etykiety umieszczanie później na podrobionym towarze. W toku tych czynności funkcjonariusze zabezpieczyli1500 kilogramówśrodków chemicznych, kilkadziesiąt tysięcy etykiet z zrejestrowanymi znakami towarowymi różnych znanych firm, kilkaset opakowań z żelami do prania oznaczonymi etykietami znanego producenta oraz pieniądze w kwocie 20 tysięcy złotych. Zabezpieczono również samochody osobowe o wartości 225 tysięcy złotych.

Zarzuty są poważne

W toku postępowania ustalono, że od listopada 2014 roku do listopada 2016 roku członkowie grupy wprowadzili do obrotu co najmniej 54 tiry wypełnione proszkami do prania i żelami o wartości 2,3 miliona złotych. Na swoim przestępczym procederze grupa zarobiła około miliona złotych.

Prokurator z Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej ogłosił zatrzymanym zarzuty kierowania lub brania udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania brudnych pieniędzy, oszustw i naruszeń prawa własności przemysłowej. Chodzi o przestępstwa z art. 258 par. 1 i 3 kodeksu karnego, z art. 286 par. 1 kodeksu karnego w związku z art. 294 par. 1 kodeksu karnego, z art. 299 par. 1 kodeksu karnego w związku z art. 299 par. 5 kodeksu karnego, a także z art. 305 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 roku Prawo własności przemysłowej w związku z art. 24 ustawy z dnia 16 kwietnia 1993 roku o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.

Na wniosek prokuratora sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy wobec lidera grupy – 34-letniego Zdzisława K. wobec pozostałych podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych w kwotach od 10 tysięcy złotych do 60 tysięcy złotych.

Sprawa ma charakter rozwojowy i nie są wykluczone kolejne zatrzymania.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
09.08.2021 12:30 Szczepaniak Adrian
Pierwsza publikacja:
17.06.2021 05:34 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}