Informacja dotycząca przebiegu czynności procesowych przeprowadzonych z udziałem Władysława Frasyniuka
15.02.2018
W związku z pytaniami dotyczącymi przebiegu czynności procesowych przeprowadzonych z udziałem Władysława Frasyniuka, mających miejsce 14.02.2018 r., Prokuratura Krajowa informuje, że decyzję o zatrzymaniu i doprowadzeniu podjęła Prokuratura Okręgowa w Warszawie.
Decyzja ta wynikała z przepisów kodeksu postępowania karnego, które nakazują, aby każda osoba, która ma usłyszeć zarzut, stawiła się na wezwanie prokuratury, jeśli została o tym prawidłowo zawiadomiona.
Prokuratura dwukrotnie skutecznie zawiadomiła Władysława Frasyniuka o terminie stawiennictwa w prokuraturze. Władysław Frasyniuk za każdym razem się na wyznaczony termin nie stawiał, nie usprawiedliwił swego niestawiennictwa i publicznie oświadczał, że nie stawi się dobrowolnie.
Zgodnie z procedurą karną prokurator po sformułowaniu zarzutu jest zobligowany do jego przedstawienia i dlatego prokurator skorzystał z instytucji wskazanej w art. 247 par 1 k.p.k. i zarządził przymusowe zatrzymanie i doprowadzenie.
W Polsce wszyscy są równi wobec prawa – tak stanowi konstytucja i tak stanowią wiążące prokuratorów przepisy k.p.k. Pozycja społeczna, polityczna, materialna czy zasługi dla kraju nie upoważniają nikogo, by stawiał się ponad prawem. Dlatego prokurator podjął w takiej sytuacji jedynie możliwą decyzję o zatrzymaniu Władysława Frasyniuka i doprowadzeniu go do prokuratury celem postawienia zarzutów.
Zgodnie z przepisami prawa o godzinie, sposobie i przebiegu zatrzymania decydują funkcjonariusze policji. Dokonując zatrzymania, są zobowiązani do stosowania przepisów związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa prowadzonych czynności.
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa
- Ostatnia modyfikacja:
- 10.08.2021 13:19 Szczepaniak Adrian
- Pierwsza publikacja:
- 17.06.2021 04:56 administrator gov.pl