W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Informacja o powołaniu w PK zespołu prokuratorów do zbadania spraw pozostających w zainteresowaniu opinii publicznej ze względu na ich przedmiot oraz charakter

28.08.2024

Na mocy zarządzenia z dnia 16 sierpnia 2024 r. Prokurator Krajowy Dariusz Korneluk powołał w Prokuraturze Krajowej zespół prokuratorów do zbadania spraw pozostających w zainteresowaniu opinii publicznej ze względu na ich przedmiot oraz charakter, prowadzonych i zakończonych w latach 2016-2023 w powszechnych jednostkach organizacyjnych prokuratury.

Informacja o powołaniu w PK zespołu prokuratorów do zbadania spraw pozostających w zainteresowaniu opinii publicznej ze względu na ich przedmiot oraz charakter

Zadaniem Zespołu jest dokonanie analizy spraw, wytypowanych przez prokuratorów regionalnych, pod kątem prawidłowości ich prowadzenia, wytyczania kierunków postępowania, poziomu i sprawności realizowania czynności, jak również zasadności i merytoryczności podejmowania końcowych rozstrzygnięć oraz kierowanych aktów oskarżenia. Na podstawie decyzji Przewodniczącej Zespołu przedmiotem badania mogą zostać objęte również inne sprawy, niewytypowane przez prokuratorów regionalnych.


W skład Zespołu weszli:

  • Katarzyna Kwiatkowska - Dyrektor Departamentu postępowania Przygotowawczego jako Przewodnicząca Zespołu,
  • Marek Wełna - Dyrektor Departamentu Przestępczości Gospodarczej jako Zastępca Przewodniczącego Zespołu,
  • Krzysztof Wójcik - Zastępca Dyrektora Departamentu Postępowania Przygotowawczego,
  • Jarosław Onyszczuk - Dyrektor Biura Prezydialnego,
  • Mariusz Krasoń - Prokurator Regionalny w Krakowie.

Po zakończeniu badania spraw Zespół sporządzi raport, podsumowujący wyniki badań, w tym zawierający ocenę sposobu prowadzenia analizowanych spraw wraz z wnioskami co do prawidłowości wykonywania ustawowych zadań prokuratury przez prokuratorów.

Raport powinien zawierać również rekomendację dla Prokuratora Krajowego co do konieczności podjęcia lub wznowienia postępowań, podjęcia decyzji co do zasadności popierania oskarżenia, a także wdrożenia odpowiedzialności dyscyplinarnej oraz karnej.

Raport końcowy ma zostać opracowany w terminie do dnia 30 listopada 2024 roku.
Raport będzie jawny.

Prok. Przemysław Nowak
Rzecznik Prasowy
Prokuratury Krajowej

{"register":{"columns":[]}}