W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Informacja o śledztwie dotyczącym nieprawidłowości na prywatnych uczelniach

11.06.2024

Zarzuty o charakterze korupcyjnym usłyszało 3 nowych podejrzanych (byłych lub obecnych rektorów prywatnych uczelni). Nadto sąd przedłużył tymczasowe aresztowanie wobec dotychczasowych podejrzanych.

informacja

Na polecenie prokuratora Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego Delegatury w Rzeszowie zatrzymali w dniu 6 czerwca 2024 r. kolejne trzy osoby w wielowątkowym śledztwie dotyczącym m.in. zorganizowanej grupy przestępczej działającej na jednej z niepublicznych szkół wyższych w Warszawie oraz przestępstw o charakterze korupcyjnym.

Nowi podejrzani

Zatrzymane osoby to obecni lub byli rektorzy prywatnych uczelni wyższych (Marek W., Andrzej K. oraz Waldemar U.). Prokurator ogłosił im zarzuty popełnienia przestępstw przekupstwa oraz płatnej protekcji czynnej, polegających na wielokrotnym wręczaniu korzyści majątkowych pracownikom i członkom Polskiej Komisji Akredytacyjnej (art. 229 § 1 kk i art. 230a § 1 kk).

Funkcjonariusze CBA przeszukali miejsca zamieszkania i pracy zatrzymanych mężczyzn, zabezpieczając nośniki danych i dokumentację.

Po ogłoszeniu zarzutów i przesłuchaniu w charakterze podejrzanego, prokurator zastosował wobec Waldemara U. środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w kwocie 50.000 zł oraz dozoru Policji, połączonego z zakazem kontaktowania się w sposób bezpośredni lub pośredni z określonymi osobami.

Wobec pozostałych dwóch podejrzanych prokurator wystąpił z wnioskiem o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd uwzględnił wniosek prokuratora o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania wobec Andrzeja K. (na okres dwóch miesięcy). Wobec Marka W., który przed sądem zmienił uprzednio zaprezentowane stanowisko procesowe, sąd zdecydował o zastosowaniu środków zapobiegawczych o charakterze nieizolacyjnym w postaci dozoru Policji, zakazu opuszczania kraju połączonego z zatrzymaniem paszportu oraz poręczenia majątkowego w kwocie 100.000 zł.

Nowe zarzuty i przedłużenia tymczasowego aresztowania

W toku śledztwa prokurator przedstawił Pawłowi Cz., byłemu rektorowi warszawskiej prywatnej uczelni, nowe zarzuty. Obecnie podejrzanemu zarzuca się popełnienie 57 przestępstw, w tym:

  • wystawianie, w zamian za korzyści majątkowe, poświadczających nieprawdę świadectw ukończenia studiów podyplomowych;
  • podrabianie, w zamian za korzyści majątkowe i osobiste, dokumentów dotyczących przebiegu jednolitych studiów magisterskich oraz obrony prac magisterskich i wystawianie na tej podstawie poświadczających nieprawdę dyplomów ukończenia studiów magisterskich;
  • przywłaszczenie mienia znacznej wartości;
  • znęcanie się psychiczne nad osobami pozostającymi w przelotnym stosunku zależności od sprawcy wynikającego ze stosunku zatrudnienia oraz przestępstwa przeciwko wolności seksualnej.

Sąd Okręgowy w Warszawie, postanowieniem z 17 maja 2024 r., uwzględnił wniosek prokuratora i przedłużył tymczasowe aresztowanie Pawła Cz. na okres dalszych 3 miesięcy, tj. do 19 sierpnia 2024 r. Sąd uznał, że nadal aktualne są przesłanki stosowania wobec wymienionego najsurowszego środka zapobiegawczego. Postanowienie jest nieprawomocne.

Nadto, postanowieniem z 6 czerwca 2024 r., Sąd Okręgowy w Warszawie uwzględnił wniosek prokuratora i przedłużył stosowanie tymczasowego aresztowania wobec Artura G., byłego Dyrektora Biura Polskiej Komisji Akredytacyjnej, któremu prokurator przedstawił zarzuty popełnienia szeregu przestępstw o charakterze korupcyjnym (art. 228 § 1, § 4 i § 5 k.k. oraz art. 230 § 1 k.k.).

Obecnie w śledztwie jest 35 podejrzanych. Sprawa ma nadal charakter rozwojowy.

Wcześniejsze komunikaty w sprawie: 

prok. Przemysław Nowak
Rzecznik Prasowy
Prokuratury Krajowej

{"register":{"columns":[]}}