Informacja o spotkaniu Prokuratora Krajowego i prokuratorów prowadzących śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej z pokrzywdzonymi i ich pełnomocnikami.
25.04.2024
W Prokuratorze Krajowej odbyło się dziś spotkanie Prokuratora Krajowego i prokuratorów prowadzących śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej z pokrzywdzonymi i ich pełnomocnikami. W spotkaniu uczestniczyło około 50 osób. Prokuratorzy poinformowali o najważniejszych ustalenia śledztwa, ale również odpowiadali na pytania osób pokrzywdzonych.
Spotkanie rozpoczął Prokurator Krajowy Dariusz Korneluk. Przywitał uczestników i przedstawił krótką informację na temat śledztwa.
Następnie przez około półtorej godziny prokuratorzy z zespołu śledczego informowali pokrzywdzonych o najważniejszych ustaleniach śledztwa.
Prokurator Krzysztof Schwartz (Kierownik Zespołu) przedstawił najważniejsze informacji o przebiegu postępowania, wykonanych do tej pory czynnościach procesowych, czynnościach których nie zrealizowano z uwagi na brak współpracy ze strony Federacji Rosyjskiej, a także planowanych działaniach zmierzających do zakończenia postępowania.
Prokurator przedstawił również informacje dotyczące badań fizykochemicznych, w tym dotyczące przyczyn ponownego ich przeprowadzania, zakresu badań, ograniczeń dowodowych, a przede wszystkim dotyczące treści uzyskanych opinii.
Prokurator Jarosław Kałużny (Zastępca Kierownika Zespołu) przedstawił informacje dotyczące analizy zapisów rejestratorów pokładowych samolotów (rejestratorów parametrów lotu oraz fonicznego) oraz wnioski wynikające z dotychczasowych opinii w tym zakresie, w tym z opinii fonoskopijnych.
Prokurator Michał Przybyłowski (Zastępca Kierownika Zespołu) przedstawił informacje dotyczące przeprowadzonych badań medyczno-sądowych, w tym o ich zakresie, a nadto o przyczynach powołania Międzynarodowego Zespołu Biegłych z zakresu medycyny sądowej. Poinformował również o wnioskach wynikających z uzyskanej opinii kompleksowej.
Prokurator Wojciech Nowak przedstawił informacje dotyczące pozostałych badań kryminalistycznych, w tym badań nośników danych zabezpieczonych na miejscu zdarzenia.
W drugiej części spotkania pokrzywdzeni i ich pełnomocnicy zadawali pytania prokuratorom i Prokuratorowi Krajowemu. Pytania dotyczyły różnych kwestii, tak natury merytorycznej, jak i formalno-procesowej. Cześć pytań dotyczyła konkretnych ustaleń dowodowych, wątpliwości co do treści opinii, przyczyn niemożności realizacji określonych czynności, planowanych dalszych działań, jak również uprawnień procesowych osób pokrzywdzonych, w tym w zakresie dostępu do akt sprawy. Poruszano również kwestię trudnej współpracy z Podkomisją do Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego oraz skutków braku współpracy ze strony Federacji Rosyjskiej.
Na wszystkie pytania udzielono odpowiedzi.
Łącznie spotkanie trwało ponad 3 godziny. Na zakończenie ustalono, iż kolejne spotkanie z pokrzywdzonymi zostanie zorganizowane po uzyskaniu, przetłumaczeniu i przeanalizowaniu kompleksowej opinii Międzynarodowego Zespołu Biegłych. Prokuratorzy wielokrotnie podczas spotkania podkreślali duże znaczenie dowodowe powyższej opinii, albowiem jej celem jest ostateczne ustalenie przebiegu i przyczyn katastrofy. Prace tego zespołu znajdują się na końcowym etapie. Przewidywany termin wydania opinii (w języku angielski) to sierpień 2024 r.
Więcej o informacji o przebiegu śledztwa w komunikacie z 10 kwietnia 2024 r.: https://www.gov.pl/web/prokuratura-krajowa/informacja-o-postepowaniu-w-sprawie-katastrofy-smolenskiej3
prok. Przemysław Nowak
Rzecznik Prasowy
Prokuratury Krajowej