W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Informacja o wyłączeniu ze śledztwa dotyczącego nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości materiałów w zakresie 9 podejrzanych

21.11.2024

FS_wyłączenie

W dniu 15 listopada 2024 r. prokurator z Zespołu Śledczego nr 2 wyłączył ze śledztwa dotyczącego nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości (sygn. 1001-22.Ds.1.2024)  materiały w zakresie:

  • Michała O., podejrzanego o popełnienie 4 przestępstw,
  • Urszuli D., podejrzanej o popełnienie 5 przestępstw,
  • Karoliny K., podejrzanej o popełnienie 5 przestępstw,
  • Marcina M., podejrzanego o popełnienie 1 przestępstwa,
  • Wojciecha Z., podejrzanego o popełnienie 1 przestępstwa,
  • Moniki G., podejrzanej o popełnienie 2 przestępstw,
  • Moniki S., podejrzanej o popełnienie 1 przestępstwa,
  • Marty G., podejrzanej o popełnienie 1 przestępstwa,
  • Karoliny G., podejrzanej o popełnienie 1 przestępstwa.


Wyłączone materiały zostały zarejestrowane pod sygnaturą 1001-22.Ds.3.2024.

Podejrzany Michał O. jest prezesem fundacji będącej beneficjentem dotacji z Funduszu Sprawiedliwości, natomiast pozostali podejrzani to urzędnicy z Departamentu Funduszu Sprawiedliwości w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Wyłączenie materiałów było konieczne, gdyż w zakresie wyżej wskazanych podejrzanych zgromadzono kompletny materiał dowodowy pozwalający na podjęcie decyzji merytorycznej. W pozostałym zakresie postępowanie należy natomiast kontynuować.

W ramach wyłączonego postępowania prokurator przeprowadzi w najbliższym czasie czynności kończące postępowanie, w tym dokona zaznajomienia podejrzanych z materiałami postępowania (art. 321 k.p.k.).


Śledztwo 

Śledztwo ma charakter wielowątkowy i rozwojowy. W jego toku przesłuchano dotychczas kilkudziesięciu świadków. Przeprowadzono przeszukania ponad 100 miejsc, zabezpieczając szereg przedmiotów mogących stanowić dowody w sprawie, w tym obszerną dokumentację i kilkaset elektronicznych nośników danych. Zabezpieczone dane i dokumenty są poddawane oględzinom i analizie, w tym przy udziale biegłych.

Tak zgromadzony materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie zarzutów łącznie 22 osobom

Zarzuty dotyczą m.in. przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych, przywłaszczenia powierzonego mienia i prania brudnych pieniędzy. Wśród podejrzanych są m.in. urzędnicy z Ministerstwa Sprawiedliwości, osoby reprezentujące beneficjentów dotacje z Funduszu Sprawiedliwości, ale również osoby wystawiające nierzetelne faktury mające na celu zalegalizowanie środków pieniężnych pochodzących z przestępstwa.

W stosunku do 3 podejrzanych aktualnie stosowane są środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania, natomiast wobec 12 osób środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym w postaci poręczeń majątkowych, dozoru Policji i zakazu opuszczania kraju.

Nadto, w stosunku do 9 podejrzanych prokurator wydał postanowienia o zabezpieczeniu majątkowym poprzez zajęcie m.in. rachunków bankowych czy nieruchomości, celem zabezpieczenia wykonania orzeczonych w przyszłości grzywien lub obowiązku naprawienia szkody.

Na dalszym etapie śledztwa planowane jest przeprowadzenie szeregu czynności procesowych, w tym przesłuchanie w charakterze świadków, analiza kilkudziesięciu umów związanych z przyznaniem dotacji z Funduszu Sprawiedliwości oraz, w przypadku poczynienia odpowiednich ustaleń, przedstawienie zarzutów popełnienia przestępstw kolejnym osobom.


prok. Przemysław Nowak
Rzecznik Prasowy
Prokuratury Krajowej

{"register":{"columns":[]}}