Informacja Prokuratury Krajowej o działaniach dotyczących placówek opiekuńczo-leczniczych
17.04.2020
W postępowaniu prowadzonym przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie na skutek zawiadomienia wojewody mazowieckiego, dotyczącym narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu pensjonariuszy Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego Akademickiego Centrum Medycznego w Warszawie będą wyjaśniane zdarzenia ujawnione przez służby sanitarne w innych placówkach tego rodzaju.
Służby sanitarne przekazały już prokuraturze wykaz placówek w różnych częściach kraju, w których zarejestrowano ogniska COVID-19. Zarząd nad domami opiekuńczo-leczniczymi leży w gestii różnorodnych podmiotów: samorządowych, stowarzyszeń, jak i osób prywatnych.
Z ustaleń GIS-u wynika, iż w niektórych z tych placówek mogło dojść do naruszeń skutkujących narażeniem na niebezpieczeństwo osób starszych czy schorowanych. W przypadkach związanych z wątpliwościami zgłoszonymi przez GIS prokuratura będzie oceniać, czy w zakładach nie doszło do narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu pensjonariuszy i pracowników – w tym poprzez odstąpienie od opieki nad pensjonariuszami. Odstąpienie takie może zostać zakwalifikowane jako przestępstwo z art. 165 §1 kk. Czyn taki zagrożony jest karą do 8 lat pozbawienia wolności.
Obecnie prokuratura sprawdza kilka spraw wskazanych przez GIS.
Postępowania te są monitorowane przez Prokuraturę Krajową.
Dział Prasowy
Prokuratury Krajowej
- Ostatnia modyfikacja:
- 10.08.2021 11:37 Nadolny Damian
- Pierwsza publikacja:
- 17.06.2021 03:04 administrator gov.pl