Informacja Prokuratury Krajowej w sprawie wyroku TSUE z 15 czerwca 2023 r.
16.06.2023
W wyroku z dnia 15 czerwca 2023 r. w sprawie o sygn. C-520/21 Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że w sprzeczności z celami dyrektywy Rady 93/13/EWG z dnia 5 kwietnia 1993 r. stoi wykładnia przepisów krajowych dopuszczająca możliwość dochodzenia przez instytucje kredytowe od konsumentów, po stwierdzeniu nieważności umowy kredytu roszczeń wykraczających poza zwrot kapitału wypłaconego z tytułu wykonania tej umowy oraz poza zapłatę ustawowych odsetek za zwłokę od dnia wezwania do zapłaty, określane jako tzw. wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z kapitału.
TSUE podzielił tym samym stanowisko prokuratora przedstawione w postępowaniu prejudycjalnym, który uwzględniając społeczną doniosłość ochrony kredytobiorców, w szczególności w przypadku tzw. kredytów frankowych, opowiedział się za prokonsumencką wykładnią przepisów krajowych, uwzględniającą potrzebę ochrony słabszej strony umowy kredytu.
Prokurator bierze również udział w postępowaniu przed Sądem Rejonowym dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie, dotyczącym kredytu indeksowanego do franka szwajcarskiego, w którym wystąpiono do TSUE z pytaniem prejudycjalnym. W postępowaniu tym nadal będzie prezentował stanowisko uwzględniające słuszne interesy konsumenta.
Prokuratura konsekwentnie wspiera prokonsumeckie podejście w sprawach kredytowych. Przykładem mogą tu być skargi nadzwyczajne Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro, kierowane do Sądu Najwyższego w sprawach abuzywnych frankowych umów kredytowych. Dotychczas Prokurator Generalny skierował do Sądu Najwyższego 51 takich skarg. Osiem spośród nich SN uwzględnił, jedną oddalił, zaś pozostałe oczekują na rozstrzygnięcie.
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa