Kasacja Prokuratora Generalnego od rażąco niskiej kary 25 lat pozbawienia wolności za zabójstwo 30 letniej kobiety
18.08.2022
Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro skierował do Sądu Najwyższego kasację od wyroku Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z 16 września 2021 roku, którym w miejsce dożywocia dla oskarżonego za zabójstwo żony orzeczono karę 25 lat pozbawienia wolności. Do zabójstwa doszło 18 września 2019 r.
Wyrok Sądu I instancji – dożywotnie pozbawienie wolności
8 stycznia 2021 roku Sąd Okręgowy w Gdańsku skazał na karę łączną dożywotniego pozbawienia wolności Marcina T. oskarżonego o zabójstwo żony oraz wieloletnie stosowanie wobec niej przemocy fizycznej i psychicznej. Ponadto sąd orzekł, że oskarżony będzie mógł skorzystać z warunkowego przedterminowego zwolnienia dopiero po odbyciu 30 lat kary. Zdecydował także, że karę mężczyzna winien odbywać w systemie terapeutycznym.
Tragiczna śmierć kobiety poprzedzona wieloletnią przemocą
Sąd I instancji w pełni podzielił ustalenia prokuratury, zgodnie z którymi oskarżony Marcin T. począwszy od 2014 roku znęcał się nad żoną wszczynając awantury po spożyciu alkoholu. Stosował wówczas wobec niej przemoc zarówno fizyczną poprzez zadawanie uderzeń, podduszanie, szarpanie, wykręcanie rąk, jak i psychiczną - grożąc jej pozbawieniem życia, zabierając telefon, by nie miała kontaktu z innymi osobami, czy uniemożliwiając opuszczenie mieszkania. Kiedy pokrzywdzona zdołała wyprowadzić się z dziećmi od oskarżonego i zdecydowała się na rozwód, mężczyzna zaczaił się na klatce schodowej bloku, w którym zamieszkała, a gdy się tam pojawiła, zaatakował ją trzymanym w ręku nożem kuchennym. Ugodził kobietę wielokrotnie z dużą siłą głównie w okolicę klatki piersiowej, a następnie uderzał nożem po całym tułowiu do momentu, aż upadła na schody. Kobieta zmarła w wyniku doznanych licznych obrażeń ciała. Pokrzywdzona osierociła dwoje małych dzieci.
Apelacja obrony i wyrok 25 lat pozbawienia wolności
W wyniku apelacji obrońcy oskarżonego sprawa trafiła do Sądu Apelacyjnego w Gdańsku. Sąd ten uchylił rozstrzygnięcia o karach jednostkowych i karze łącznej i w miejsce orzeczonej za zabójstwo kary dożywotniego pozbawienia wolności wymierzył oskarżonemu karę 25 lat pozbawienia wolności, przyjmując też taki wymiar kary jako kary łącznej.
Sąd odwoławczy obniżając wymiar kary stwierdził, że niehumanitarnym byłoby odebranie oskarżonemu szansy na zrozumienie, że jest jedyną osobą odpowiedzialną za swój czyn, w efekcie czego wyrazi prawdziwą skruchę i żal oraz, że po upływie 25 lat od popełnienia przestępstwa powróci do społeczeństwa jako osoba zresocjalizowana.
Kasacja Prokuratora Generalnego - rażąca niewspółmierność kary
Prokurator Generalny nie zgodził się z orzeczeniem Sądu Apelacyjnego w Gdańsku i wniósł kasację do Sądu Najwyższego, zaskarżając wyrok w części dotyczącej orzeczenia o karze.
Jak podkreślono w kasacji, okoliczności związane z samą zbrodnią dowodzą bardzo wysokiego stopnia zawinienia oskarżonego, który motywowany zazdrością i brakiem akceptacji decyzji żony o rozwodzie, zaplanował z rozmysłem swój czyn. Ukrył się i oczekiwał na powracającą do mieszkania pokrzywdzoną, wcześniej celowo spożył alkohol wprawiając się w stan nietrzeźwości i zabrał ze sobą nóż kuchenny, którego nie zawahał się użyć, zadając z dużą siłą wiele uderzeń. Skutkiem działania sprawcy była śmierć bezbronnej, niezdolnej do podjęcia jakiejkolwiek obrony ofiary. Wskazano też, że biorąc pod uwagę osobowość skazanego rokowania co do jego trwałej zmiany, nawet w wyniku długotrwałych metod resocjalizacyjnych i terapeutycznych są nikłe. W tym zakresie wyrokowi sądu II instancji zarzucono, że sąd nie dokonał wnikliwej analizy wydanych do sprawy opinii dotyczących osoby skazanego. Mianowicie, opinie te wskazywały one na potrzebę trwałego wyeliminowania go ze społeczeństwa z uwagi na realne zagrożenie, jakie niesie ze sobą jego pobyt na wolności. Jak ustalili biegli, oskarżony nie jest w stanie w pełni przyjąć odpowiedzialności za zbrodnię i tylko częściowo podatny jest na oddziaływania resocjalizacyjne. Z tych powodów istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że oskarżony ponownie popadnie w konflikt z prawem i popełnieni czyn o znacznym stopniu społecznej szkodliwości.
W ocenie Prokuratora Generalnego jedyną sprawiedliwą karą dla skazanego powinna być kara dożywotniego pozbawienia wolności, na stałe eliminująca go ze społeczeństwa. Stąd wniosek o uchylenie rażąco łagodnego wyroku dla sprawcy zabójstwa i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania Sądowi Apelacyjnemu w Gdańsku w postępowaniu odwoławczym.
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa