W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kolejne akty oskarżenia przeciwko pseudokibicom „Torcidy”

28.01.2021

Prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach skierował do Sądu Okręgowego w Gliwicach kolejne dwa akty oskarżenia przeciwko członkom zorganizowanej grupy przestępczej o charakterze zbrojnym „Torcida” skupionej wokół pseudokibiców jednego ze śląskich klubów piłkarskich. Łącznie prokurator oskarżył 17 osób o popełnienie prawie stu przestępstw. Członkowie „Torcidy” działali na terenie Śląska. Postępowanie w tej sprawie było prowadzone wspólnie z Centralnym Biurem Śledczym Policji.

Zakres zarzutów

Prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach zarzucił oskarżonym udział w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym kwalifikowany z art. 258 par. 2 kodeksu karnego, obrót znacznymi ilościami środków odurzających i substancji psychotropowych w postaci marihuany, haszyszu, amfetaminy, kokainy, mefedronu i tabletek ekstazy kwalifikowany z art. 56 ust. 1 i 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, przemyt tych substancji oraz wytwarzanie amfetaminy. Ponadto są oni oskarżeni o szereg czynów przeciwko życiu i zdrowiu, tj. bójki i pobicia, uszkodzenia ciała, groźby i zmuszanie przemocą do określonego zachowania, zniszczenia mienia, przestępstwa przeciwko wymiarowi sprawiedliwości poprzez utrudnianie postępowania oraz nielegalne posiadanie broni.

Oskarżonym grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

W skład grupy wchodziło około 200 osób

Na podstawie zebranego w sprawie materiału dowodowego prokurator  ustalił, że grupa działała w okresie od 2005 roku do połowy 2019 roku i łącznie skupiała około 200 członków. Osoby aspirujące do udziału w grupie musiały znać sztuki walki, uczestniczyć w tzw. „ustawkach” z pseudokibicami innych drużyn, opłacać składki, które były przeznczone na ewentualną pomoc dla członków grupy, którzy trafią do aresztu.

Używali „sprzętu”

Do popełniania przestępstw członkowie grupy używali broni palnej, siekier, maczet, noży, kijów bejsbolowych, pałek teleskopowych. Poszczególne osoby wyznaczone były do komunikacji między członkami grupy z zachowaniem hierarchicznego podporządkowania, inne osoby zobligowane były do zapewnienia środków transportu w poszczególnych dzielnicach, co miało umożliwiać stawienie się dużej grupy na wezwanie w określone miejsce.

Członków grupy łączyły również relacje rodzinne i towarzyskie. Nosili oni ubrania i tatuaże pozwalające na identyfikację przynależności do grupy, np. z napisem „Torcida” lub „BRT”. W przypadku wykluczenia z grupy musieli je usuwać.

Ściśle określone zasady działania

Grupa opierała swoją działalność na ściśle określonych zasadach. Członkowie grupy nie mogli uczestniczyć w obrocie narkotykami bez zgody jej lidera, który pobierał prowizję od transakcji. Niemożliwe było handlowanie narkotykami z osobami spoza grupy. Osoby stojące wyżej w hierarchii wskazywały dostawców i odbiorców narkotyków. Natomiast zidentyfikowane osoby handlujące na podległym terenie narkotykami, a nie będące członkami grupy, przymuszano do zaprzestania działalności, bądź zmiany dostawców.

Skruszeni członkowie grupy

Członkowie grupy stosowali przemoc i groźby wobec podejrzanych, pokrzywdzonych oraz świadków, którzy podjęli współpracę z organami ścigania. Ponadto wymuszali na pokrzywdzonych, aby nie składali zawiadomień o popełnionych na ich szkodę przestępstwach. Pomimo tego kilku z zatrzymanych członków grupy rozpoczęło współpracę z organami ścigania i ujawniało szczegóły dotyczące działalności grupy.

W trakcie przeszukań zabezpieczono znaczne ilości środków odurzających i substancji psychotropowych oraz dodatkowo zatrzymano, siekiery, maczety, pałki teleskopowe, kominiarki oraz gadżety świadczące o przynależności klubowej.

Dotychczas prokurator oskarżył 17 osób

Już w kwietniu 2020 roku Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach skierował akt oskarżenia przeciwko Arkadiuszowi L. o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą oraz o popełnienie szeregu przestępstw z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, przeciwko życiu i zdrowiu, wolności oraz mieniu. Łącznie oskarżono wówczas 17 członków grupy, którym zarzucono popełnienie łącznie 93 groźnych  przestępstw.

58 podejrzanych

Aktualnie w śledztwie prowadzonym przez Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach w sprawie działalności „TORCIDY” występuje 58 podejrzanych, z których 8 jest tymczasowo aresztowanych.

Prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań i zarzutów w tej sprawie.

O sprawie pisaliśmy: http://prokuratura-krajowa.test/aktualnosci/aktualnosci-prokuratury-krajowej/akt-oskarzenia-przeciwko-pseudokibicom-jednego-ze-slaskich-klubow-pilkarskich/

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
09.08.2021 10:44 Nadolny Damian
Pierwsza publikacja:
17.06.2021 02:48 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}